Jun zdůraznil, že dalšími důvody pro rozvíjení vzájemného spojenectví je transformace obchodních a dodavatelských řetězců. Spojené státy a Jižní Korea by podle něj měly spolupracovat například na výrobě baterií a polovodičů.

Biden zahájil svou první návštěvu Asie ve funkci amerického prezidenta ve čtvrtek, kdy se po příletu do Jižní Koreje vydal do výrobního centra polovodičů Samsung Electronics a poprvé se setkal s Junem. Ten se ujal vedení země 10. května a slíbil, že s Washingtonem prohloubí vztahy.

Agentura AP k tomu poznamenala, že obě strany hledají cestu, jak nejlépe prověřit jadernou hrozbu ze strany komunistické Severní Koreje, a to v době, kdy je malá naděje na skutečná diplomatická jednání o této záležitosti.

Biden svému jihokorejskému protějšku řekl, že vzájemné spojenectví je založeno na "sdílené oběti" a bude postaveno na novou úroveň, neboť důraz na národní bezpečnost zesiluje dodatečným zaměřením na obchod a technologie.

Podle prohlášení Bílého domu oba lídři potvrdili, že chtějí rozšířit svou pozornost i mimo Korejský poloostrov, aby se vypořádali s globálními problémy včetně ohrožení mezinárodního pořádku založeného na pravidlech, jako je teď ruská invaze na Ukrajinu. Mimo jiné sdíleli znepokojení nad rychlým šířením covidu-19 v Severní Koreji a vyjádřili podporu spolupráci s mezinárodním společenstvím při poskytování pomoci.

Po třídenní návštěvě Soulu odcestuje americký prezident do Japonska, kde cestu po Asii 24. května zakončí na summitu skupiny Quad.