Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starmer nechal krále představit priority nové britské vlády

Keir Starmer, předseda Labouristické strany
Keir Starmer, předseda Labouristické strany
Foto: Flickr/Keir Starmer

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

Priority nové britské vlády shrnula britská BBC. V projevu z pera členů kabinetu bylo podrobně představeno 35 zákonů, které mají být přijaty v následujících dvanácti měsících. Jedním z cílů vlády je přilákat nové investory a zřídit státní orgán, jehož úkolem bude do roku 2030 zajistit větší využívání tzv. čisté energie. 

Labouristé plánují také urychlení výstavby domů či opětovné znárodnění britských železnic, které jsou často terčem kritiky. Návrh zákona o plánování a infrastruktuře počítá s tím, že se místním omezí možnosti blokovat novou výstavbu.

Mezi záměry Starmerova kabinetu je i návrh zákona na posílení práv zaměstnanců, který počítá se zákazem smluv na nulovou pracovní dobu. Ministři chtějí také posílit ochranu nájemníků.

Z králova projevu také vyplynulo, že nová britská vláda se bude snažit o zlepšení vztahů s Evropskou unií po letech neshod v souvislosti s brexitem. Karel III. řekl, že jeho ministři budou usilovat o nový bezpečnostní pakt, který by posílil spolupráci. 

Král jmenoval Starmera do funkce premiéra během prvního červencového pátku, když krátce předtím přijal rezignaci jeho předchůdce Rishiho Sunaka. "Král dnes na audienci přijal Sira Keira Starmera a požádal ho o vytvoření nové administrativy. Sir Keir přijal nabídku Jeho Veličenstva a byl jmenován premiérem," uvedl Buckinghamský palác na sociální síti X, kde také zveřejnil fotografii ze setkání. 

Témata:  Keir Starmer (labouristi) Velká Británie Labouristická strana

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy