Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starostou New Yorku se nejspíš stane bývalý policista Eric Adams

New York
New York
Foto: Pixabay

Novým starostou New Yorku se stane bývalý policista Eric Adams. Vyplývá to z projekcí agentury AP po skončení místních voleb. V čele nejlidnatějšího amerického města stane jako druhý černoch v historii. Nové starosty si dnes ve Spojených státech vybrali i obyvatelé dalších měst včetně Atlanty, Minneapolisu nebo Seattlu, podle AP se témata předvolebních kampaní točily zejména okolo práce policie.

Voliči v Minneapolisu zároveň odmítli nahradit policejní oddělení takzvaným oddělením veřejné bezpečnosti. Iniciativa vznikla po smrti George Floyda.

Jedenašedesátiletý demokrat Adams podle očekávání s velkým odstupem porazil kandidáta republikánů, 67letého Curtise Sliwu. Podle stanice CNN má po sečtení zhruba 85 procent hlasů Adams 66 procent, jeho protivník bezmála 29 procent.

"Jsme teď příliš rozdělení. A ztrácíme krásu naší rozmanitosti," řekl Adams ve vítězném proslovu. Podle něj nezáleží na tom, zda Newyorčané pochází z Manhattanu, Queensu nebo Brooklynu. "Dnes si sundáváme dresy našich čtvrtí a oblékáme si dres týmu New York," citovala nového guvernéra agentura DPA.

Adams před volbami popsal, jak ho jako dospívajícího zbili policisté při zatčení. Když se později sám k bezpečnostním složkám přidal, stal se výrazným kritikem fungování policie a podporovatelem černochů v policejních řadách. Černoch byl poprvé v historii v úterý zvolen i do role vlivného prokurátora newyorského Manhattanu.

Téma policie a rasové nerovnosti se dostalo v USA i jinde ve světě do popředí loni v létě, kdy při tvrdém zákroku bělošského policisty zemřel v Minneapolis černoch George Floyd. Obyvatelé největšího města Minnesoty kromě volby starosty odmítli přeměnu místního policejního sboru na oddělení veřejné bezpečnosti. V tom by kromě policistů působili například experti na duševní zdraví, odborníci na závislosti a mediátoři, kteří by měli na starost většinu případů, v nichž figurují lidé bez domova, drogově závislí či osoby s psychickými problémy.

Podle podporovatelů iniciativy, která vznikla po smrti Floyda, je kompletní přeměna stávající policie nutná k zastavení policejního násilí. Podle kritiků byla řada podrobností v návrhu nejasná, změna by navíc mohla dopadnout na komunity ohrožené násilím s tím, jak v městě narůstá zločin.

Další historický výsledek si v noci na dnešek připsala Michelle Wuová, která se jako první žena a první člověk jiné než bílé pleti dostala do čela Bostonu. V Detroitu místo starosty podruhé obhájil favorit, demokrat Mike Duggan. Podle AP bez problému vyhrál nad Anthonym Adamsem, který ve městě působil jako místostarosta na začátku tisíciletí.

Někteří Američané v úterý hlasovali i ve státních volbách. Tato hlasování obvykle nepřitáhnou takovou pozornost médií ani stranických špiček jako prezidentské či kongresové volby. Letos jsou však ostře sledované, mohou totiž přinést signály ohledně nálad americké veřejnosti rok před volbami do Kongresu.

Témata:  New York USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.