reklama

Putin reagoval na srpnový zánik rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Smlouva INF pozbyla platnosti, když se z jejího porušování vzájemně obviňovaly Rusko i USA.

Rusko se po zániku smlouvy INF zavázalo, že v Evropě ani v jiných částech světa neumístí své rakety středního a krátkého doletu, pokud tak neučiní Američané. V evropských metropolích ale podle Kommersantu závazek nevzbudil žádné nadšení, protože Moskva podle NATO už takové střely na svém území má. Z Putinova dopisu, odeslaného minulý čtvrtek, ale vyplývá, že Rusko je ochotno svůj závazek vystavit mezinárodní kontrole.

České "ministerstvo zahraničních věcí vnímá dopis s určitým zklamáním, ale zároveň jej chápe jako impuls pro další jednání", sdělil ČTK mluvčí Robert Řehák. "Ta jsou v současné situaci nezbytná. Rusko by mělo vyjasnit, zda je připraveno navrhované moratorium na rozmisťování nosičů středního a kratšího doletu v Evropě uplatnit na své již rozmístěné střely SSC-8, kterými dle názoru spojenců samo porušilo smlouvu INF," uvedl Řehák. "Rada NATO-Rusko je užitečným rámcem pro dialog i o těchto otázkách. Na udržení dialogu máme zájem," dodal.

Putinův dopis kromě členských států NATO dostaly také jiné země, například Čína, napsal Kommersant. Odeslán byl i na adresu šéfky diplomacie Evropské unie Federiky Mogheriniové a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama