"Požádal Sia, aby využil svůj vliv na Rusko a v tomto smyslu na Putina zapůsobil," sdělil úřad. Podnětem k telefonátu bylo 50. výročí navázání bilaterálních diplomatických vztahů mezi spolkovou republikou a Čínskou lidovou republikou. Kromě dvoustranných vztahů a aktuální situace kolem koronavirové pandemie v Číně byla jedním z hlavních témat rozhovoru ruská útočná válka proti Ukrajině.

Steinmeier v rozhovoru mimo jiné potvrdil odhodlání Německa nadále Ukrajinu podporovat. Evropa podle něj neuhne před ruskými pohrůžkami a učinila opatření proti energetické krizi. Ruská agrese odhodlání Ukrajiny a soudržnost Evropy posílila a Putin se v tomto zásadně přepočítal, zdůraznil Steinmeier podle prohlášení prezidentského úřadu. Spolkový prezident čínskému protějšku rovněž poděkoval za jasné odsouzení jaderných pohrůžek ze strany Ruska.

Podle čínských státních médií prezident Si Steinmeierovi řekl, že obě země by měly spolupracovat v zájmu posílení dobrých vztahů mezi Pekingem a Evropskou unií bez zasahování třetí strany. Podle státní televize CCTV čínský prezident tomu německému také řekl, že Čína doufá, že Německo vytvoří férové, transparentní a nediskriminační prostředí pro působení čínských firem v zemi.