reklama

Bučka se po svém zadržení dříve v tomto měsíci ke spolupráci s Ruskem přiznal, podle policie s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU spolupracoval od roku 2013.

Bučka příslušníkovi ruské rozvědky před devíti lety podle soudního dokumentu odevzdal paměťové karty s informacemi ohledně pozemních operací, výcvikových plánů a logistickém cvičení slovenské armády. Později poskytl ruské straně například armádní výcvikové směrnice, údaje o protivzdušné obraně, plán vyzbrojování a další podklady, včetně informací ohledně projektů vědecko-výzkumné organizace u NATO. Za tuto spolupráci dostal nejméně 46.000 eur (1,14 milionu korun).

Při výslechu Bučka tvrdil, že spolupráci s Ruskem chtěl ukončit už v roce 2019, čelil ale výhrůžkám, že ublíží jeho rodině. Výpověď v zaměstnání podal loni. Jeho příjem z výsluhové renty a starobního důchodu je vyšší, než průměrná mzda v zemi. Informace ruskému kontaktu odevzdával na osobních schůzkách nebo prostřednictvím skrýše.

Druhým obviněným v kauze je dopisovatel mezitím zablokovaného portálu Hlavné správy, jenž podle policie sbíral a odevzdával různé citlivé informace. Ty se snažil získat od bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu za krajní pravici a od bývalého příslušníka slovenské tajné služby SIS.