Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stíhaný ve slovenské špionážní aféře podle médií vynášel i informace o armádě

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Bývalý prorektor slovenské vojenské akademie a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany, který je na Slovensku jedním z dvojice obviněných ve špionážní aféře, předal Rusku utajované informace o slovenské armádě, o NATO i o blíže neupřesněné české firmě; dostal za to tisíce eur. Podle slovenských médií to vyplývá z rozhodnutí soudu, který obviněného Pavla Bučku poslal do vazby.

Bučka se po svém zadržení dříve v tomto měsíci ke spolupráci s Ruskem přiznal, podle policie s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU spolupracoval od roku 2013.

Bučka příslušníkovi ruské rozvědky před devíti lety podle soudního dokumentu odevzdal paměťové karty s informacemi ohledně pozemních operací, výcvikových plánů a logistickém cvičení slovenské armády. Později poskytl ruské straně například armádní výcvikové směrnice, údaje o protivzdušné obraně, plán vyzbrojování a další podklady, včetně informací ohledně projektů vědecko-výzkumné organizace u NATO. Za tuto spolupráci dostal nejméně 46.000 eur (1,14 milionu korun).

Při výslechu Bučka tvrdil, že spolupráci s Ruskem chtěl ukončit už v roce 2019, čelil ale výhrůžkám, že ublíží jeho rodině. Výpověď v zaměstnání podal loni. Jeho příjem z výsluhové renty a starobního důchodu je vyšší, než průměrná mzda v zemi. Informace ruskému kontaktu odevzdával na osobních schůzkách nebo prostřednictvím skrýše.

Druhým obviněným v kauze je dopisovatel mezitím zablokovaného portálu Hlavné správy, jenž podle policie sbíral a odevzdával různé citlivé informace. Ty se snažil získat od bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu za krajní pravici a od bývalého příslušníka slovenské tajné služby SIS.

Témata:  Slovensko policie SR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.