Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střety s policií na řeckých ostrovech. Místní odmítají nová střediska pro uprchlíky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech Lesbos a Chios střetlo několik stovek demonstrantů s policií. Bezpečnostní složky proti protestujícím použily slzný plyn, informoval deník Kathimerini.

Rozzlobení obyvatelé ostrova Chios se podle listu Kathimerini pokusili zabránit vyložení stavebních strojů v tamním přístavu, následně zabarikádovali i silnice. Police dav rozehnala zábleskovými granáty a slzným plynem, nejméně tři demonstranty kvůli zásahu museli ošetřit lékaři.

Protestující na Lesbu zapalovali popelnice a tamní přístav blokovali popelářskými vozy.

Řecká vláda plánuje na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos vystavět nová uzavřená střediska, která by nahradila ta stávající. Počet migrantů v nich žijích několikanásobně přesahuje jejich kapacitu, například v největším táboře Moria na Lesbu žije 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Obyvatelé této pětice ostrovů nedaleko Turecka si na záměry kabinetu dlouhodobě stěžují a požadují, aby úřady běžence přemístily na pevninu.

Řecko se loni stalo hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka do Řecka přes pozemní hranici.

Témata:  Řecko uprchlické tábory uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.