reklama

Rozzlobení obyvatelé ostrova Chios se podle listu Kathimerini pokusili zabránit vyložení stavebních strojů v tamním přístavu, následně zabarikádovali i silnice. Police dav rozehnala zábleskovými granáty a slzným plynem, nejméně tři demonstranty kvůli zásahu museli ošetřit lékaři.

Protestující na Lesbu zapalovali popelnice a tamní přístav blokovali popelářskými vozy.

zdroj: YouTube

Řecká vláda plánuje na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos vystavět nová uzavřená střediska, která by nahradila ta stávající. Počet migrantů v nich žijích několikanásobně přesahuje jejich kapacitu, například v největším táboře Moria na Lesbu žije 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Obyvatelé této pětice ostrovů nedaleko Turecka si na záměry kabinetu dlouhodobě stěžují a požadují, aby úřady běžence přemístily na pevninu.

Řecko se loni stalo hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka do Řecka přes pozemní hranici.

reklama