reklama

Zpráva, na které se podílel i někdejší hlavní ekonomický poradce indické vlády, zahrnuje všechna úmrtí od začátku pandemie do letošního června. Odhad takzvaných nadúmrtí výzkumníci propočítali na základě tří různých zdrojů dat.

Oficiální indické statistiky uvádějí, že s covidem-19 v zemi od prvního propuknutí nákazy zemřelo 414.000 lidí. V absolutních číslech jde o třetí nejvyšší bilanci na světě po Spojených státech a Brazílii. Odborníci však dlouhodobě tvrdí, že je opravdový počet úmrtí v Indii mnohem vyšší a volají po podrobné celostátní kontrole. Podceňované údaje jsou patrně výsledkem nedostatečných zdrojů v rozlehlých venkovských oblastech, kde žijí asi dvě třetiny indické populace. Indie má více než 1,3 miliardy obyvatel. Mnoho lidí také zemřelo doma, aniž se otestovali.

"Je tragicky jasné, že mohlo zemřít příliš mnoho lidí, spíše miliony než statisíce," píše se ve zprávě, která za pandemii počet zemřelých nad průměr odhaduje v rozmezí 3,4 až 4,9 milionu. Ne všechna tato úmrtí ale výzkumníci připisují přímo pandemii.

"Soustředíme se na všechny příčiny úmrtí a odhadujeme nadúmrtí relativně ke stavu před pandemií, s ohledem na sezonnost," píše se ve zprávě.

Podle některých odborníků je odchylka počtu zemřelých vůči dlouhodobému průměru nejlepším způsobem, jak zjistit skutečný počet obětí covidu-19.

Indie letos v dubnu a květnu zaznamenala dramatický nárůst epidemie, který z velké části způsobila v zemi poprvé objevená mutace delta. Podle oficiálních statistik si jen v květnu covid-19 vyžádal 170.000 mrtvých. Od květnového vrcholu druhé epidemické vlny v Indii nových případů ubývá - dnes tam úřady oznámily nejnižší denní bilanci za poslední čtyři měsíce, koronavirem se nakazilo dalších 30.093 lidí.

Kabinet indického premiéra Naréndry Módího čelí kritice za pomalou a chaotickou vakcinační kampaň, která podle mnohých přispěla k devastující druhé vlně. Obě dávky vakcíny proti covidu-19 zatím obdrželo osm procent dospělých obyvatel Indie.