"Gratuluju Rishimu," uvedl v prohlášení Múrti, jehož jmění časopis Forbes oceňuje na 4,5 miliardy dolarů (116 miliard korun). "Jsme na něj hrdí a přejeme mu úspěch. Jsme přesvědčeni, že pro lid Spojeného království udělá maximum," dodal.

Indy potěšilo Sunakovo zvolení do čela konzervativců v den hinduistického Svátku světel díválí, který představuje vítězství světla nad tmou, dobra nad zlem a poznání nad nevědomostí. Indický premiér Naréndra Módí vyjádřil naději, že se vztahy obou zemí budou dále zlepšovat.

Úspěch Sunaka, který je praktikujícím hinduistou, přivítalo podle Reuters jako "historický a pozoruhodný čin" také mnoho dalších indických politiků. V Indii v pondělí pozdě večer bylo jeho jméno jednou z nejvíce vyhledávaných a zmiňovaných položek na twitteru.

Představitel chrámu, který Sunak navštěvuje v britském Southamptonu, dokonce uvedl, že Británie nyní zažívá svůj vlastní "okamžik Baracka Obamy". Bývalý americký prezident byl však do Bílého domu zvolen, zatímco Sunak se stal lídrem konzervativců bez stranického hlasování a pouhé dva měsíce poté, co řadoví členové strany rozhodující o nástupci Borise Johnsona dali před Sunakem přednost nyní rezignující Liz Trussové.

Sunakova manželka Akshata Murthyová je indickou občankou, jejíž podíl ve společnosti Infosys činí 0,93 procenta v hodnotě přibližně 721 milionů dolarů (17,1 miliardy korun). Společné jmění páru, které se odhaduje až na 730 milionů liber, rozděluje britskou veřejnost. Sunakovi v létě během jeho prvního souboje o post konzervativního lídra uškodilo odhalení, že jeho žena neplatila v Británii daně ze svých zahraničních příjmů díky statusu, který mají k dispozici cizinci, kteří nepovažují Británii za svůj trvalý domov. Murthyová poté oznámila, že britské daně ze svých celosvětových příjmů začne platit.

reklama