Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svatopetrské náměstí se plní věřícími. Zaznělo první datum rozloučení s papežem Františkem

Živě
Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dnešní ráno přineslo smutnou zprávu – papež František zemřel ve věku 88 let. Informaci potvrdil Vatikán v oficiálním prohlášení vydaném kolem půl desáté dopoledne, podle kterého pontifik skonal ve svém vatikánském sídle v 7:35 středoevropského letního času. 

Video: Přímý přenos ze Svatopetrského náměstí | YouTube

Reakce na smrt papeže Františka přicházejí z celého světa. Kondolence posílají státníci i duchovní lídři – mezi prvními reagovali britský král Karel III., premiér Spojeného království Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo Bílý dům. Všichni ocenili papežovu lidskost, jeho odvahu i snahu budovat svět založený na míru a porozumění.

Před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu se začínají shromažďovat davy lidí. Atmosféra je plná emocí, někteří návštěvníci neudrželi slzy. Lidé přinášejí květiny, zapalují svíčky a modlí se v tichém smutku.

Podle vyjádření vatikánského mluvčího Mattea Bruniho by tělo zesnulého papeže mohlo být přeneseno do baziliky již tuto středu, aby se lidé mohli rozloučit. Konečné rozhodnutí padne po poradě kardinálů, která je plánována na stejný den.

Pohřeb bude, jak si sám František přál, skromnější než tradiční rozloučení s hlavou katolické církve. Ještě za svého života schválil plán, podle kterého měla být jeho poslední rozlučka méně okázalá a více pokorná.

Příští dny budou klíčové i z hlediska výběru jeho nástupce. Volba nového papeže – tzv. konkláve – se odehraje v tajnosti v Sixtinské kapli, a zúčastní se jí 138 kardinálů, kteří mají právo hlasovat. Tento proces může trvat různě dlouho, podle toho, jak rychle se podaří dosáhnout shody.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, se stal prvním papežem z Latinské Ameriky i prvním členem jezuitského řádu, který usedl na Petrov trůn. Byl známý svým blízkým vztahem k obyčejným lidem, důrazem na chudobu a kritickým postojem vůči přebujelému konzumu. Jeho pontifikát byl v mnoha ohledech revoluční, ale také rozdělující – jeho reformy a postoje vyvolávaly jak obdiv, tak odpor. 

Témata:  Vatikán Papež František

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.