reklama

Švédsko v březnu přerušilo očkování britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca po zprávách o výskytu velmi vzácných, ale vážných krevních sraženin u očkovaných. Později skandinávská země obnovila očkování tímto preparátem u lidí starších 65 let. "Dospěli jsme k závěru, že u lidí pod 65 let, kteří už byli očkováni AstraZenekou, doporučíme druhou dávku mRNA vakcínou, jako jsou Pfizer nebo Moderna," řekl dnes na tiskové konferenci hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell. Přínosy vakcíny AstraZeneca u lidí starších 65 let podle něj jasně převládají nad riziky.

K podobnému řešení jako nyní Švédsko přistoupily v uplynulých dnech Německo a Francie.

Švédsko, které během pandemie nevyhlašovalo plošné uzávěry, je nyní uprostřed třetí vlny epidemie, která zatěžuje zdravotnictví. Země od pátku odhalila 16.692 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem jich bylo za stejné období 19.105.

I když případů infekce je nyní ve více než desetimilionové zemi poměrně hodně, švédské úřady přičítají očkování skutečnost, že počty zemřelých se v posledních týdnech dařilo držet na relativně nízké úrovni. Jenom od minulého pátku bylo naočkováno více než 265.000 lidí a alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 23,1 procenta obyvatel starších 18 let.

Do švédských statistik dnes přibylo 37 nově zemřelých s covidem a za celou dobu pandemie jich úřady evidují 13.825. Počet úmrtí v poměru k velikosti populace je tak ve Švédsku vyšší než v ostatních severských státech, ale nižší než ve většině evropských zemí s mnohem tvrdšími protiepidemickými opatřeními.

reklama