"Švédsko nyní nabízí přímou podporu ukrajinským ozbrojeným silám. Její součástí je 135.000 dávek potravin, 5000 helem, 5000 celotělových štítů a 5000 protitankových zbraní," uvedla švédská premiérka.

Zásilku zbraní na Ukrajinu dnes oznámila také dánská vláda. Premiérka Mette Frederiksenová řekla, že země pošle 2500 protitankových zbraní. Kromě toho uvedla, že vláda dala souhlas, aby se její občané zapojili do bojů na Ukrajině jako členové mezinárodních brigád, které chce zformovat Kyjev.

"Tuto volbu může učinit každý. Ať už jsou to Ukrajinci, kteří u nás žijí, nebo kdokoli další, kdo se chce do konfliktu přímo zapojit," řekla Frederiksenová.

Finsko dnes slíbilo Ukrajině 2000 neprůstřelných vest, 2000 helem a vybavení pro polní nemocnici. Ministr obrany Antti Kaikkonen ale uvedl, že vláda zvažuje, zda zásilku dodá na Ukrajinu přímo, protože stejně jako Švédsko se i Finsko drží zásady nedodávat zbraně do oblastí konfliktů. Norsko rozhodlo, že na Ukrajinu pošle vojenské vybavení, které není určené k boji.

Zbraně na Ukrajinu vyšle také Belgie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru napsal, že vláda v Bruselu přislíbila 3000 automatických pušek a 200 ručních protitankových zbraní.