reklama

Švédsko se během pandemie nemoci covid-19 lišilo od většiny ostatních evropských zemí mnohem mírnějším omezením života a ani v jedné fázi nepřikročilo k plné uzávěře. Zcela bez restrikcí se však neobešlo.

V listopadu byla přijata opatření, na jejichž základě se může scházet nanejvýš osm lidí, restaurace a hospody musí zavřít ve 20:30. Omezeny jsou také počty lidí v obchodech, posilovnách a dalších zařízeních. Jinak švédské úřady vyzývají občany, aby se řídili rozumem a dbali doporučení, která se týkají například rozestupů.

Letos na jaře Švédsko zasáhla vážná třetí vlna koronaviru, ale v posledních týdnech rychle klesá počet lidí přijímaných na jednotky intenzivní péče.

Uvolnění má od prvního června zahrnovat prodloužení otevírací doby restaurací a kaváren, a také zvýšení počtu diváků na sportovních akcích, či návštěvníků v muzeích a zábavních parcích.

Zbývající pravidla a doporučení budou uvolňována v pěti krocích. Cílem je, aby byla všechna odvolána do letošního září. Dobrovolná doporučení zahrnují žádost, aby lidé pracovali z domova, v určitých situacích nosili roušky a udržovali společenské interakce na minimu.

Švédsko dnes zaznamenalo 1366 nových případů nákazy covidem-19, což je nejnižší počet za více než sedm měsíců. Země už naočkovala jednou dávkou vakcíny více než 44 procent dospělé populace a téměř 16 procent dospělých už je plně očkováno.

reklama