reklama

"Situace v naší zemi se plynule vyvíjí tím správným směrem," uvedl Baylan. Vláda se rozhodla zrušit od čtvrtka omezení počtu zákazníků v obchodech a počtu pasažérů v dálkových spojích.

Mnoho restrikcí bylo ve Švédsku zrušeno od 1. července. Prodloužila se otevírací doba restaurací a zvýšil se povolený počet jejich hostů. Na stadionech a při demonstracích se může scházet vyšší počet lidí. Přestalo také platit doporučení nosit v hromadné dopravě roušky.

Švédsko přijalo znatelně mírnější restrikce než zbytek evropských zemí a spoléhalo se především na vydávání doporučení pro občany a na jejich osobní zodpovědnost. Omezilo nicméně otevírací dobu restaurací a počet lidí na výrazně frekventovaných místech, například na stadionech či v nákupních střediscích.

Pokles výskytu koronaviru odborníci přisuzují teplejšímu počasí a také očkování. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) 43 procent dospělých Švédů dokončilo očkování proti covidu-19 a dvě třetiny dospělé populace dostaly alespoň jednu dávku vakcíny.

Podle ECDC Švédsko vykazuje 38 nakažených za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel. To patří v Evropské unii spíše k průměrným hodnotám. Od začátku epidemie bylo v desetimilionové zemi odhaleno 1,1 milionu případů nákazy koronavirem a zhruba 14.650 osob v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Co do počtu obyvatel srovnatelně velké Česko registruje přes 1,6 milionu výskytů nákazy a více než 30.300 mrtvých. Za posledních 14 dní má ČR 22 infikovaných na 100.000 obyvatel.

reklama