Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko zvýšilo úroveň výstrahy před teroristickými útoky

Švédsko, ilustrační foto
Švédsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Švédská bezpečnostní služba ve čtvrtek zvýšila výstrahu před teroristickou hrozbou na druhou nejvyšší úroveň. Krok následuje po řadě případů pálení koránu a dalších podobných činů se svatou knihou islámu ve skandinávské zemi během posledních měsíců.

"Důvody za tímto rozhodnutím jsou zhoršující se situace s ohledem na výhrůžky útokem vůči Švédsku a odhad, že hrozba tu zůstane po dlouhou dobu," uvedla šéfka bezpečnostní služby Charlotte von Essenová podle DW. V pohotovosti jsou i švédské armádní jednotky.

Von Essenová zdůraznila, že hrozba, kterou představují islamisté, je větší, ale ke zvýšení výstrahy na druhou nejvyšší úroveň nedochází kvůli znalosti nějakého konkrétního plánu útoku. "Švédsko je nově považováno za prioritní cíl," poskytla náhled do hlav teroristů.

Případy pálení koránu představiteli nepočetných skupin ve Švédsku a Dánsku v poslední době vedly k protestům v řadě zemí s muslimskou většinou populace. Švédský premiér Ulf Kristersson dokonce bez poskytnutí podrobností prohlásil, že již byly odvráceny plánované teroristické útoky.

Minulý týden každopádně došlo k incidentu na švédské ambasádě v Bejrútu, kam někdo hodil Molotovův koktejl. V červenci zaútočil dav na zastupitelský úřad v Iráku, který předtím vyhostil švédského diplomata.

Témata:  Švédsko terorismus

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy