"Důvody za tímto rozhodnutím jsou zhoršující se situace s ohledem na výhrůžky útokem vůči Švédsku a odhad, že hrozba tu zůstane po dlouhou dobu," uvedla šéfka bezpečnostní služby Charlotte von Essenová podle DW. V pohotovosti jsou i švédské armádní jednotky.

Von Essenová zdůraznila, že hrozba, kterou představují islamisté, je větší, ale ke zvýšení výstrahy na druhou nejvyšší úroveň nedochází kvůli znalosti nějakého konkrétního plánu útoku. "Švédsko je nově považováno za prioritní cíl," poskytla náhled do hlav teroristů.

Případy pálení koránu představiteli nepočetných skupin ve Švédsku a Dánsku v poslední době vedly k protestům v řadě zemí s muslimskou většinou populace. Švédský premiér Ulf Kristersson dokonce bez poskytnutí podrobností prohlásil, že již byly odvráceny plánované teroristické útoky.

Minulý týden každopádně došlo k incidentu na švédské ambasádě v Bejrútu, kam někdo hodil Molotovův koktejl. V červenci zaútočil dav na zastupitelský úřad v Iráku, který předtím vyhostil švédského diplomata.