Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět se dle odborníka vrátí k běžnému životu nejdříve v příštím roce

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Svět se k běžnému životu po pandemii vrátí nejspíš až v roce 2022 nebo 2023. Stanici BFM TV to dnes řekl hlavní zdravotní poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy, podle kterého má virus SARS-CoV-2 mimořádnou schopnost vytvářet mutace.

"Tuto zimu nejspíš přijde další varianta," myslí si Delfraissy, podle kterého se lidem nakonec nad pandemií podaří zvítězit - ale nějakou dobu to ještě potrvá. Hlavním problémem následujících let budou podle odborníka rozdíly mezi zeměmi, které mají naočkované vysoké procento populace, a těmi, kde je populace proočkovaná méně. Dodal, že "návrat k normálu může být v roce 2022, 2023".

Na začátku příštího měsíce se podle Delfraissyho počet nakažených může ve Francii vyšplhat až na 50.000 případů denně, čtvrtá vlna by pak francouzské nemocnice mohla zasáhnout v polovině srpna.

"Očkování nás chrání proti vážnému průběhu nemoci, ale můžeme se nakazit a infikovat i ostatní. Pro následující týdny nemáme žádné zázračné řešení. Musíme se vrátit k jednoduchým opatřením: mýt si ruce, nosit roušky v místech, kde je hodně lidí. Je to záležitost selského rozumu," uvedl Delfraissy. Dodržovat základní hygienická opatření je podle něj důležité i proto, aby se se začátkem školního roku nemusely opět zavírat školy.

Francie ve čtvrtek zaregistrovala 22.000 nových případů koronavirové nákazy, o den dříve 21.000, píše agentura AFP. Je to zhruba desetkrát více, než kolik západoevropská země za den registrovala před měsícem. Počet hospitalizací zůstává nízký, což však lze podle AFP vysvětlit prodlevou mezi zjištěním nákazy u pacienta a možnou hospitalizací.

Zvýšený počet infekcí ve Francii souvisí s šířením varianty delta. Země proto sleduje situaci v zemích, kde se tato nakažlivější varianta začala šířit o několik týdnů či měsíců dříve, zejména Británii. "V Anglii vidíme nárůst hospitalizací, které se však nyní netýkají jednotek intenzivní péče, protože vakcína chrání před vážnějšími projevy nemoci," uvedl dříve Delfraissy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Francie

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:58

Putin nařídil zastavení bojů na Ukrajině. Kvůli Velikonocům

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.