Organizace se domnívá, že akutní fáze pandemie by mohla skončit v příštím roce, pokud se podaří naočkovat alespoň 70 procent světového obyvatelstva, uvedla agentura Reuters.

"Delta a omikron dnes představují dvojitou hrozbu, která vede k rekordnímu počtu případů (nákazy) a k prudkému nárůstu počtu hospitalizací a úmrtí," uvedl šéf WHO. Dodal, že se kvůli souběhu šíření obou variant koronaviru obává "cunami případů" ve světě.

WHO se podle Tedrose bude snažit dosáhnout toho, aby do konce první poloviny příštího roku bylo ve světě naočkováno proti covidu-19 alespoň 70 procent obyvatel. To by mělo přispět k ukončení akutní fáze pandemie. Představitelé organizace dnes znovu kritizovali bohaté státy za to, že dávají přednost přeočkování svých obyvatel před dodávkami vakcín do chudších zemí. Již dříve WHO uvedla, že tento přístup trvání pandemie prodlužuje.

Podle serveru Our World in Data je plně naočkováno ve světě zhruba 48 procent obyvatel. Mezi kontinenty jsou ale výrazné rozdíly. V Africe má dokončené očkování jen desetina lidí. Šéf WHO uvedl, že více než 90 ze 194 členských zemích v organizaci nedosáhlo cíle mít naočkováno alespoň 40 procent obyvatel. Podle něj se jedná o "morální hanbu", která stála život mnoho lidí a umožnila koronaviru nekontrolovaně se šířit a mutovat.

Odborník WHO Michael Ryan varoval státy, aby byly opatrné při změnách přístupu k epidemii. Řada zemí v posledních dnech ohlásila úmysl zmírnit karanténní opatření. Podle Ryana se nová varianta omikron zatím šíří hlavně mezi mladými. "Co jsme ještě nezaznamenali, je vlna varianty omikron v širší populaci," uvedl Ryan. Podle něj se teprve ukáže, jak ochrana, kterou poskytuje očkování, zafunguje v případě varianty omikron u starších lidí a osob z rizikových skupin.

Podle údajů WHO v posledních sedmi dnech celosvětové denní přírůstky opakovaně překonávaly hranici 900.000 případů, v pátek to bylo 962.000 případů za den. To je nejvíce od začátku pandemie. Počty úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 naopak mírně klesaly, což nasvědčuje správnosti domněnek, že v případě nákazy variantou omikron je častější mírný průběh nemoci covid-19. Podle šéfa WHO je ale k potvrzení těchto závěrů zapotřebí více dat.

Na silvestra to budou dva roky, kdy Čína svět informovala, že u 27 lidí ve Wu-chanu zaznamenala vážné onemocnění dýchacích cest. Od té doby se podle agentury Reuters nákaza koronavirem prokázala u více než 281 milionů osob a přes pět milionů nakažených zemřelo.