Po několikadenním vydatném dešti se části Švýcarska potýkají s velkou vodou nebo sesuvy půdy. V Bernu u řeky Aary zřídili protipovodňové bariéry. Na jihu Španělska naopak lidi už druhým dnem trápí vedra, teploty se šplhají ke 40 stupňům Celsia.
Nánosy hlíny a kamení naplavené na vozovky a koleje způsobily na mnoha místech ve Švýcarsku problémy v dopravě, městečko Engelberg v kantonu Obwalden bylo dočasně odříznuto od světa. Poškozené jsou v této oblasti leckde i turistické stezky. V kantonu Bern voda zaplavila sklepy a na Thunském jezeře, z něhož řeka Aara teče dál do Bernu, chybí už jen několik centimetrů k dosažení povodňové úrovně. Lodní doprava na jezeře dnes byla zastavena. Velká voda je i na Rýnu a v Laufenbergu museli záchranáři z německé strany řeky vyrazit na pomoc trojici rybářů, které unášel silný proud. Policie lidi varovala, aby se za současného stavu nevydávali na Rýn na lodi, ani se do něho nechodili koupat.
Na Curyšském jezeře je hladina nejvýše od června 2013, vysoko je i hladina Lucernského jezera. Předpověď počasí pro nejbližší dny není příznivá, od úterý má ve velkých částech Švýcarska znovu začít pršet.
Naproti tomu jih Španělska zažívá příliv horkého vzduchu z Afriky, kvůli kterému se teploty v mnoha oblastech dostávají pět až deset stupňů nad dlouhodobý průměr. Státní meteorologický ústav vydal na tento víkend varování před extrémními horky pro většinu jižního a centrálního Španělska, v údolí řeky Guadalquivir nedaleko Sevilly teplota může vyšplhat až ke 44 stupňům. Nejvyšší teplota, jakou kdy ve Španělsku naměřili, je 49 stupňů Celsia.
Lidé se snaží zchladit například ve slavném madridském muzeu Prado nebo v nedalekém parku Retiro. Lístky na všechny veřejné venkovní plovárny v Madridu jsou vyprodané, kvůli opatřením v souvislosti s covidem-19 mají tyto rekreační areály omezenou kapacitu.
Související
7. listopadu 2024 10:36
27. září 2024 10:08
1. července 2024 18:54
22. června 2024 20:23
15. června 2024 17:39
15. června 2024 9:03