Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Symptomy dlouhého covidu se podle WHO objevily u 17 milionů občanů Evropské unie

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nejméně 17 milionů občanů Evropské unie v prvních dvou letech pandemie vykázalo symptomy tak zvaného dlouhého covidu. Na tiskové konferenci v Tel Avivu to dnes oznámil Hans Kluge ze evropské sekce Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle studie této organizace se symptomy dlouhého covidu objeví spíše u žen než u mužů. Není jasné, zda jsou běžnější u očkovaných nebo neočkovaných. Podle dnešní zprávy WHO splňovala kritéria dlouhého covidu, tedy symptomů nemoci covid-19 trvajících nejméně tři měsíce v letech 2020 a 2021, 17 milionů lidí.

Podle modelů má ve srovnání s muži potíže až dvojnásobek žen. Riziko se dramaticky zvyšuje při těžkých infekcích, při nichž byla potřebná hospitalizace. Zpráva uvádí, že dlouhý covid se pravděpodobně vyskytne u jedné ze tří žen a jednoho z pěti mužů.

"Informace o tom, kolika lidí se to týká a po jak dlouhou dobu, jsou důležité pro zdravotnické systémy a vládní agentury, které poskytují podpůrné služby," řekl ředitel institutu pro evaluaci zdravotnických údajů Christopher Murray.

Studie poskytuje odhady údajů, nikoli skutečné počty postižených a podle agentury AP doplňuje zjištění některých jiných výzkumů zabývajících se dlouhodobými symptomy covidu-19. Jedna americká studie zaměřená na veterány a publikovaná v květnu prokázala, že dlouhý covid se může objevit i po nákaze očkovaných lidí a že většímu riziku čelí starší osoby. Podle tohoto výzkumu se dlouhý covid vyskytl u asi třetiny lidí, kteří se nakazili po očkování.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v jiné zprávě uvedlo, že ve skupině lidí starších 65 let se objevily symptomy dlouhého covidu u jednoho ze čtyři lidí, v skupině mladších dospělých byl tento poměr 1:5.

Většina lidí se po dlouhém covidu zotavila. Podle zprávy evropské sekce WHO se objeví symptomy dlouhého covidu, k nimž patří únava, zadýchávání se a poruchy poznávacích funkcí, u deseti až dvaceti procent lidí.

Témata:  COVID-19 koronavirus WHO EU

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy