Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Symptomy dlouhého covidu se podle WHO objevily u 17 milionů občanů Evropské unie

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nejméně 17 milionů občanů Evropské unie v prvních dvou letech pandemie vykázalo symptomy tak zvaného dlouhého covidu. Na tiskové konferenci v Tel Avivu to dnes oznámil Hans Kluge ze evropské sekce Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle studie této organizace se symptomy dlouhého covidu objeví spíše u žen než u mužů. Není jasné, zda jsou běžnější u očkovaných nebo neočkovaných. Podle dnešní zprávy WHO splňovala kritéria dlouhého covidu, tedy symptomů nemoci covid-19 trvajících nejméně tři měsíce v letech 2020 a 2021, 17 milionů lidí.

Podle modelů má ve srovnání s muži potíže až dvojnásobek žen. Riziko se dramaticky zvyšuje při těžkých infekcích, při nichž byla potřebná hospitalizace. Zpráva uvádí, že dlouhý covid se pravděpodobně vyskytne u jedné ze tří žen a jednoho z pěti mužů.

"Informace o tom, kolika lidí se to týká a po jak dlouhou dobu, jsou důležité pro zdravotnické systémy a vládní agentury, které poskytují podpůrné služby," řekl ředitel institutu pro evaluaci zdravotnických údajů Christopher Murray.

Studie poskytuje odhady údajů, nikoli skutečné počty postižených a podle agentury AP doplňuje zjištění některých jiných výzkumů zabývajících se dlouhodobými symptomy covidu-19. Jedna americká studie zaměřená na veterány a publikovaná v květnu prokázala, že dlouhý covid se může objevit i po nákaze očkovaných lidí a že většímu riziku čelí starší osoby. Podle tohoto výzkumu se dlouhý covid vyskytl u asi třetiny lidí, kteří se nakazili po očkování.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v jiné zprávě uvedlo, že ve skupině lidí starších 65 let se objevily symptomy dlouhého covidu u jednoho ze čtyři lidí, v skupině mladších dospělých byl tento poměr 1:5.

Většina lidí se po dlouhém covidu zotavila. Podle zprávy evropské sekce WHO se objeví symptomy dlouhého covidu, k nimž patří únava, zadýchávání se a poruchy poznávacích funkcí, u deseti až dvaceti procent lidí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 WHO EU

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 13:24

Tragická nehoda u Mšena. Auto skončilo pod koly vlaku, doprava stojí

Dva lidé nepřežili v sobotu dopoledne tragickou srážku vlaku s osobním automobilem u Mšena. Na místě zasahují všechny složky záchranného systému, železniční provoz je omezen. Příčina nehody je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy