Všichni čtyři mrtví byli v osobním automobilu, který se ocitl v epicentru výbuchu, píše TASS s odvoláním na svůj zdroj. O smrti soudce Sergeje Maslova už dříve informovala jiná ruská média - podle nich jel ve voze společně s petrohradskými průvodci-historiky a fitness trenérem z Jevpatorije.

Kerčským mostem spojujícím ruskou pevninu s ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014, otřásl v sobotu výbuch. Část vozovky se poté zřítila a vzplály cisterny na železniční sekci mostu. Podle ruských úřadů, které původně informovaly o třech obětech, explozi způsobila bomba nastražená v autě.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí označil explozi za teroristický čin, ze sabotáže obvinil ukrajinské tajné služby a prohlásil, že pondělní masivní ruské raketové údery na ukrajinská města jsou odvetou za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i výbuch na Kerčském mostě. Kyjev se k zodpovědnosti nepřihlásil.

Mezi Krymem a ruským Krasnodarským krajem nyní křižují vodu čtyři trajekty, napsal dnes list Kommersant s odvoláním na krymské činitele. Dříve podle něj byly v provozu tři trajekty. Další tři se ještě očekávají, píše TASS. Podle ruskojazyčného webu BBC se na obou stranách vytvořily fronty lidí v autech, kteří se chtějí na trajekty dostat.

Ruský vicepremiér Marat Chusnullin v pondělí uvedl, že na mostě byla mezitím obnovena doprava pro osobní automobily ve dvou pruzích a na jedné koleji železniční doprava. Obnovení nákladní dopravy je přislíbeno od 16. října, píše Kommersant.

Agentura Interfax dnes napsala, že do ruské Rostovské oblasti dorazil první konvoj nákladních vozidel z Krymu, který jel přes "nová území" včetně Mariupolu. Tímto termínem označila ukrajinské regiony, které okupuje invazní armáda a Moskva nedávno podnikla kroky k jejich záboru. Naprostá většina zemí světa anexi neuznává.

Bulharsko mezitím podle agentury Reuters odmítlo zprávy, že nákladní automobil spojovaný s výbuchem na Kerčském mostě, jel přes jeho území. Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin v neděli uvedl, že vozidlo před tím jelo z Bulharska přes Gruzii, Arménii, Jižní Osetii a ruský Krasnodarský kraj. Tento nákladní vůz nikdy nebyl na území Bulharska, uvedla dnes bulharská vláda.