Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan opět hlásí čínskou vojenskou aktivitu kolem ostrova

Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: China Military

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 17 čínských letounů a pět čínských lodí operujících v blízkosti Tchaj-wanu. Peking tak dál pokračuje ve vojenských aktivitách v blízkosti ostrova, informovala agentura Reuters.

Podle Tchaj-peje čtyři čínské letouny při svých aktivitách překročily střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany.

Tchaj-wan tento týden navštívila delegace amerického Kongresu. Dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely. Peking k návštěvě amerických kongresmanů v pondělí uvedl, že "čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země".

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Témata:  Tchaj-Wan Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

1. srpna 2025 11:13

Je to podvod, čílí se Jaromír Soukup. Jde mu o ostře sledovanou kauzu

Není pochyb o tom, že Jaromír Soukup je zaneprázdněný. Kolem jeho osoby se toho totiž v posledních měsících děje mnoho. Přesto si kontroverzní podnikatel našel čas na nečekaný comeback. Trvalo to déle než rok. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy