Lidé dostali prostřednictvím textových zpráv informaci o "raketovém poplachu" s výzvou k bezpečné evakuaci.

"Je třeba připravit se na možnost války," komentoval cvičení tchajpejský starosta Ko Wen-že.

Tchaj-wan má vlastní vládu a demokratické zřízení, ale Čína ho považuje za součást svého území a nevylučuje vojenský zásah, pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost. Tchaj-wan územní nároky Číny neuznává a chce se v případě napadení bránit. Nebezpečí čínského útoku vzrostlo po ruském vpádu na Ukrajinu, po němž čínská armáda znásobila vojenské manévry v blízkosti ostrova, píše agentura Reuters.

Při dnešních manévrech policie nařídila řidičům odstavit auta u krajnic silnic a vyzývala chodce, aby vyhledali úkryt. Obchody a restaurace musely zavřít a zhasnout světla, což má zamezit zásahu v případě nočního útoku. Hasiči nacvičovali likvidaci požárů vyvolaných případnými zásahy raket. Po třiceti minutách se sirény ozvaly znovu na znamení, že "nebezpečí" pominulo.

Na ostrov se v srpnu chystá předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a podle sobotní informace listu Financial Times Čína v soukromém sdělení upozornila prezidenta Joea Bidena, že to může vyvolat čínskou vojenskou reakci. USA oficiálně Tchaj-wan jako samostatný stát neuznávají, ale poskytují mu nejrůznější vojenskou pomoc k zajištění sebeobrany.

Tchaj-wan musí podle svých zákonů provádět pravidelná cvičení pro případ náletu. V minulých dvou letech byla tato cvičení kvůli covidu-19 zrušena. Ostrov zvýšil pohotovost po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.