reklama

Prokuratura ve středu sdělila, že Iráčanův čin považuje za islamisticky motivovaný, zároveň ale nevyloučila, že muž trpí psychickými problémy. Deník Berliner Morgenpost informoval, že muž se v minulosti léčil na psychiatrii.

Třicetiletý Iráčan upoutal v berlínské čtvrti Reinickendorf pozornost svých sousedů, když bouchal do střech aut a pobíhal v provozu na ulici. Sousedé proto upozornili policii, která se dopoledne i odpoledne neúspěšně snažila muže najít. Večer pak Iráčan svým autem způsobil několik dopravních nehod, kdy podle prokuratury cíleně najížděl především do lidí na motocyklech.

Po činu ho policie zadržela a ve středu ho vazební soudce poslal na psychiatrii.

Mluvčí prokuratury Martin Steltner uvedl, že útočník nejprve lehce naboural jedno projíždějící auto, poté srazil motorkáře, kterému způsobil těžká zranění hlavy a páteře, následně narazil do řidiče skútru a poté srazil dalšího motorkáře. Následně auto odstavil a vyhrožoval výbušninou, kterou u něj ale policie nenašla.

Při nehodách utrpělo zranění šest lidí, tři z nich skončili ve vážném stavu. Stav jednoho z motorkářů, kterým byl hasič vracející se ze služby domů, je nadále velmi vážný.

Muž před útokem zveřejnil na facebooku fotky svého auta a náboženské citáty s odkazem na mučednictví. Vyšetřovatelé prozatím uvádějí, že nemají žádné poznatky o mužově příslušnosti k některé teroristické organizaci, rovněž nebyl evidován či sledován jako možný radikál. Úřadům však byl známý kvůli ublížení na zdraví a a kladení odporu policii.

Do Německa přišel Iráčan jako žadatel o azyl. Ten mu ale podle médií udělen nebyl a v zemi nadále pobýval na základě strpění. V Berlíně žil přinejmenším od roku 2016, což dokládají fotografie zveřejněné na jeho facebooku.

reklama