Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teror na dálnici v Berlíně. Co se dělo pár hodin před činem? Nové informace k případu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Iráčan, který v úterý večer na městské dálnici v Berlíně cíleně způsobil několik nehod, se choval podivně už několik hodin před činem. Kvůli jeho jednání ho následně neúspěšně hledala policie, napsal dnes s odvoláním na své zdroje deník Bild.

Prokuratura ve středu sdělila, že Iráčanův čin považuje za islamisticky motivovaný, zároveň ale nevyloučila, že muž trpí psychickými problémy. Deník Berliner Morgenpost informoval, že muž se v minulosti léčil na psychiatrii.

Třicetiletý Iráčan upoutal v berlínské čtvrti Reinickendorf pozornost svých sousedů, když bouchal do střech aut a pobíhal v provozu na ulici. Sousedé proto upozornili policii, která se dopoledne i odpoledne neúspěšně snažila muže najít. Večer pak Iráčan svým autem způsobil několik dopravních nehod, kdy podle prokuratury cíleně najížděl především do lidí na motocyklech.

Po činu ho policie zadržela a ve středu ho vazební soudce poslal na psychiatrii.

Mluvčí prokuratury Martin Steltner uvedl, že útočník nejprve lehce naboural jedno projíždějící auto, poté srazil motorkáře, kterému způsobil těžká zranění hlavy a páteře, následně narazil do řidiče skútru a poté srazil dalšího motorkáře. Následně auto odstavil a vyhrožoval výbušninou, kterou u něj ale policie nenašla.

A series of road crashes in the capital Berlin on Tuesday was an Islamist #terrorist attack, German authorities have said.Six people were injured, three of them seriously, when a man crashed his car intentionally into vehicles - mostly motorbikes - on the capital's #Autobahn. pic.twitter.com/rNGE4EEt6j

— DW Politics (@dw_politics) August 19, 2020

Při nehodách utrpělo zranění šest lidí, tři z nich skončili ve vážném stavu. Stav jednoho z motorkářů, kterým byl hasič vracející se ze služby domů, je nadále velmi vážný.

Muž před útokem zveřejnil na facebooku fotky svého auta a náboženské citáty s odkazem na mučednictví. Vyšetřovatelé prozatím uvádějí, že nemají žádné poznatky o mužově příslušnosti k některé teroristické organizaci, rovněž nebyl evidován či sledován jako možný radikál. Úřadům však byl známý kvůli ublížení na zdraví a a kladení odporu policii.

Do Německa přišel Iráčan jako žadatel o azyl. Ten mu ale podle médií udělen nebyl a v zemi nadále pobýval na základě strpění. V Berlíně žil přinejmenším od roku 2016, což dokládají fotografie zveřejněné na jeho facebooku.

Témata:  Berlín terorismus Německo

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy