Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teror ve Švýcarsku: Útočila policii známá islamistka, zamilovala se do džihádisty

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Švýcarská policie identifikovala zadrženou pachatelku úterního útoku v obchodním domě v Luganu jako islamistickou radikálku, která byla úřadům známa. Podle policie se zamilovala do "džihádistického bojovníka", kterého poznala na internetu a chtěla se s ním setkat v Sýrii. Osmadvacetiletá žena v nákupním středisku Manor jednu ženu napadla nožem a druhou škrtila.

Švýcarské Spolkové státní zastupitelství v úterý uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin, a převzalo vyšetřování.

Podle švýcarské federální policie je žena v záznamech vedena v souvislosti s vyšetřováním souvisejícím s radikálním islámem. Útočnice je "známá z policejního vyšetřování z roku 2017 s džihádistickým pozadím", uvedla policie na twitteru bez dalších podrobností.

Podle agentury Reuters se žena neúspěšně pokusila sejít s radikálem, s nímž se seznámila na internetu. Turecké úřady ji však na hranici se Sýrií zadržely a vrátily do Švýcarska. "Žena v té době trpěla dušeními problémy. Po návratu do Švýcarska byla přijata na psychiatrickou kliniku," uvedla dnes policie a dodala, že od roku 2017 žena nebyla podezřelá z dalších aktivit nějak souvisejících s terorismem.

Útočnice v úterý jednu ženu pořezala na krku a druhou škrtila. Jedna z napadených podle Reuters utrpěla vážná zranění, která ji však neohrožují na životě, a druhá byla zraněna lehce.

Pachatelku, která žije v oblasti Lugana, při odpoledním útoku přemohli zákazníci obchodního domu a zpacifikovali ji do příjezdu policie. Švýcarská média s odvoláním na svědky uvádějí, že provolávala Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) a tvrdila, že je členkou organizace Islámský stát (IS).

"Slyšela jsem výkřiky a otočila jsem se. Tu jsem viděla nějakou ženu na zemi - v kaluži krve," řekla očitá svědkyně útku deníku La Regione. Jiní dva kolemjdoucí podle listu útočnici chytili za vlasy a pak ji až do příchodu policie drželi.

Reuters připomíná, že se Švýcarsku zatím velké teroristické činy s islamistickým motivem vyhýbaly. Místní tajné služby ale evidují stovky lidí, které považují za bezpečnostní hrozbu. Řada z nich v uplynulých letech bojovala v řadách radikálních organizací na Blízkém východě. V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni zadrželi policisté na počátku listopadu dva muže ve švýcarském městě Winterthur.

"Tento útok mě nepřekvapuje," řekla šéfka švýcarské policie Nicoletta della Valleová s tím, že podobné činy se dějí všude na světě.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na twitteru "teroristický islamistický útok v Luganu" odsoudil, vyjádřil soucit s oběťmi a ujistil Švýcarsko svou podporou "v těchto těžkých časech". "Budeme společně čelit islamistickému terorismu v Evropě a bránit své hodnoty," napsal Kurz.

Témata:  Švýcarsko terorismus Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.