Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tragédie na Tchaj-wanu. Při nejhorší vlakové nehodě zahynulo 48 lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Osmačtyřicet lidí dnes přišlo o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. S odvoláním na hasiče o tom informují zahraniční tiskové agentury. Více než 100 lidí při nehodě utrpělo zranění. Podle místních úřadů jde o nejhorší železniční neštěstí, jaké se na tomto ostrově jižně od Číny kdy stalo.

Vlakem, který jel z Tchaj-peje do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova, cestovalo skoro 500 lidí. Šlo o turisty a ty, kdo se snažili dostat domů před prodlouženým víkendem.

Souprava tvořená osmi vagony vykolejila severně od města Chua-lien, když narazila do nákladního vozidla. To se na trať těsně u ústí tunelu zřítilo ze silnice u staveniště v kopci nad kolejemi. Vozidlo zřejmě nemělo zataženou ruční brzdu, nikdo v něm nebyl.

Při nárazu se některé vagony roztrhly, jiné jsou zdeformované, což záchranářům komplikuje vyprošťování cestujících. Podle místních médií mnoho z nich ve vlaku stálo a náraz je pak odmrštil. Mezi oběťmi neštěstí je mladý strojvedoucí, který se teprve nedávno oženil.

Část vlaku je mimo tunel. Televize vysílaly záběry záchranářů, jak vynášejí zraněné, a také záběry cestujících, kteří si v nakloněném, vykolejeném vagonu sbírají kufry a tašky, zatímco jiní po střeše vlaku vycházejí z tunelu. "Bylo to jako nečekaně prudké trhnutí. Spadla jsem na podlahu," cituje BBC jednu z cestujících. "Vyrazili jsme okno, abychom mohli vyšplhat na střechu vlaku a dostat se pryč," dodala.

Nedaleko místa neštěstí skupina dobrovolníků z jedné buddhistické nadace postavila stan, ve kterém pomáhají lidem, jimž se podařilo dostat z vlaku vlastními silami. Ošetřují jim drobná poranění a dali jim najíst.

Úřady začaly příčiny neštěstí vyšetřovat, podle agentury AP nejsou informace o tom, že by v souvislosti s ním byl někdo zadržen. Tchajwanský premiér Su Čen-čchang řekl, že správa železnic dostane za úkol okamžitě zkontrolovat okolí tratí, aby se zabránilo něčemu podobnému do budoucna.

Prezidentka Cchaj Jing-wen vyjádřila rodinám obětí soustrast. Kondolence poslala na Tchaj-wan Čína, která tento ostrovní stát považuje za svoji vzbouřenou provincii.

Agentura Reuters uvádí, že trať vedoucí z Tchaj-peje podél východního pobřeží, které mají pro jeho hornatou krajinu v oblibě turisté, je známá díky velkému množství tunelů. Trať mezi Tchaj-pejí a městem Chua-lien je v provozu od roku 1979. Expres, který na ní dnes havaroval, může jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu. Mnoho návštěvníků se na východ Tchaj-wanu raději vydává vlakem, protože se chtějí vyhnout horským silnicím.

Lidé na Tchaj-wanu i v jiných asijských zemích v neděli budou slavit svátek, při kterém navštěvují hroby svých blízkých a uklízejí na hřbitovech. Také se modlí ke svým předkům a přinášejí rituální oběti, jakými jsou například tradiční pokrmy. Zapalují vonné tyčinky nebo obřadní papírky.

Témata:  Tchaj-Wan vlaky nehody vlaků

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy