Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři týdny do voleb v Británii: O vítězi je už rozhodnuto? Nový průzkum

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Britští vládní konzervativci mírně zvýšili náskok před opozičními labouristy, vyplývá to z nového průzkumu společnosti Savanta ComRes pro deník The Daily Telegraph. Tři týdny před volbami by nyní pro konzervativce premiéra Borise Johnsona hlasovalo 42 procent dotazovaných, zatímco pro labouristy 31 procent.

Jak dále vyplynulo z průzkumu, preference prounijních liberálních demokratů vzrostly na 15 procent a Stranu pro brexit by volilo pět procent respondentů. Společnost Savanta ComRes se v pondělí a v úterý dotazovala 2035 lidí.

Our latest #GE2019 Westminster voting intention on behalf of the @TelegraphCON 42% (+1)LAB 31% (-2)LD 15% (+1)BRX 5% (-)Other 7% (-)18th - 19th Nov(changes from Savanta ComRes/Sunday @Telegraph poll, released Sat eve)https://t.co/Ypwl2FHX9T pic.twitter.com/E8VL0H2jc5

— Savanta ComRes (@SavantaComRes) November 20, 2019

K volebním urnám půjdou Britové 12. prosince. Boris Johnson již od svého červencového nástupu do čela strany a vlády sliboval, že s koncem října skončí také britské členství v Evropské unii, ať už by měla země z bloku vystoupit na základě dohody, nebo bez ní. Upravenou "rozvodovou" dohodu se mu ale nepodařilo prosadit v parlamentu a nakonec byl nucen dojednat tříměsíční odklad brexitu.

Osud britského odchodu z EU tak zůstává neznámý i skoro tři a půl roku po referendu, v němž se pro něj rozhodlo 52 procent hlasujících, a rozhodnout by o něm mohly právě prosincové volby. Britové budou v posledním měsíci roku volit poprvé od roku 1923. Země by pak měla Evropskou unii opustit na konci ledna 2020.

Témata:  volby ve Velké Británii Velká Británie Labouristická strana Konzervativní strana (Spojené království) Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 11:43

Jiřina Bohdalová se cítí slabší. Lidé z jejího okolí promluvili

Jiřina Bohdalová v uplynulých dnech vyděsila fanoušky, protože ji po čase zase potrápilo zdraví. Dokonce vynechala dvě akce, na nichž by za běžných okolností nechyběla. Jak mluví o jejím aktuálním stavu lidé z okolí slavné herečky? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.