reklama

Trump nejdříve na shromáždění ve Scrantonu, rodišti svého demokratického vyzyvatele Joea Bidena, zdůraznil důležitost hlasování v zámožné severovýchodní části státu Pensylvánie. Varoval při tom, že při sčítání hlasů v tomto klíčovém státu "může dojít k podvádění, jaké jste ještě nikdy neviděli".

Biden se mezitím podle agentury AP soustředil hlavně na snahu zvýšit volební účast mezi černošskou populací. Bývalý viceprezident na mítinku v Pittsburgu ve stejném klíčovém státě tvrdil, že Trump věří, že by měli volit pouze bohatí, a zdůraznil, jak mnoho obětí si koronavirová pandemie vyžádala v černošských komunitách. "Prvním krokem k poražení pandemie je porážka Donalda Trumpa," prohlásil. "Je čas povstat a vzít si zpět naši demokracii," apeloval Biden.

zdroj: YouTube

Trump poté znovu bez předložení jakýchkoli důkazů zopakoval na sociálních sítích varování před volebními podvody. "Rozhodnutí nejvyššího soudu o hlasování v Pensylvánii je velmi nebezpečné. Umožní hojné a nekontrolovatelné podvádění a podkope celý náš systém zákonů. Rovněž vyvolá násilí v ulicích. Něco se musí udělat!" uvedl prezident v příspěvcích stejného znění na twitteru a facebooku.

Nejvyšší soud USA minulý týden povolil prodloužené lhůty pro přijímání hlasovacích lístků odeslaných poštou v Pensylvánii a Severní Karolíně, připomněla agentura Reuters. Oba americké státy patří k těm, které jsou pokládány za klíčové, protože právě v nich se podle pozorovatelů bude rozhodovat o vyústění souboje o příštího šéfa Bílého domu.

Trump, který dlouhodobě ztrácí v průzkumech preferencí, před volbami soustavně podkopává důvěru ve výsledky, mimo jiné neopodstatněnou kritikou korespondenčního hlasování. Také uvádí, že výsledek prezidentské volby by měl být jasný do středečního rána, a zpochybňuje legitimitu sčítání hlasů v dalších dnech. Takový postup, zejména v případě korespondenčních hlasů, je ovšem naprosto běžnou praxí, připomíná zpravodajský web BBC.

Společnost Twitter prezidentův příspěvek o hlasování v Pensylvánii skryla za varovný štítek a zakázala jeho sdílení. Kroky vychází z předvolebních opatření platformy, která nedávno avizovala, že bude mimo jiné blokovat funkci "retweetování" u jistých nepravdivých či zavádějících vyjádření. Pondělní Trumpův tweet je podle správců platformy "sporný" a "může být zavádějící ohledně způsobu účasti ve volbách".

Facebook proti příspěvku rovněž zakročil, nezablokoval ovšem jeho sdílení. Přidal k němu popisek, který upozorňuje, že korespondenční hlasování je v USA dlouhodobě důvěryhodné a že volební podvody jsou "extrémně vzácné", nehledě na metodu hlasování.