Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump tvrdí, že by ukončil válku na Ukrajině ihned. Pomohl by Rusku

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Trumpovy návrhy zahrnují požadavek na to, aby Ukrajina předala Rusku Krymský poloostrov a pohraniční oblast Donbas.

WP zmiňuje, že Trumpova strategie je v rozporu s politikou současného prezidenta USA Joea Bidena a jeho administrativy, která se zaměřuje na potlačení ruské agrese a poskytování vojenské pomoci Ukrajině.

Trump, který zřejmě bude kandidátem republikánů v nadcházejících prezidentských volbách, opakovaně tvrdí, že by mohl během 24 hodin zprostředkovat mírovou dohodu mezi Moskvou a Kyjevem v případě svého zvolení.

Nikdy ale veřejně neposkytl podrobnosti o tom, jak by toho dosáhl, ačkoli válka na Ukrajině si vyžádala desetitisíce životů za více než dva roky. V soukromí však Trump tvrdí, že věří, že jak Rusko, tak Ukrajina mají zájem zachovat si svou tvář a najít řešení, a že by některým lidem na Ukrajině nevadilo stát se součástí Ruska.

Tuto informaci sdělil zdroj WP, který s Trumpem přímo diskutoval. Zahraničně-političtí odborníci ale upozorňují, že Trumpův návrh by posílil ruského prezidenta Vladimira Putina a připustil by narušení mezinárodně uznávaných hranic silou.

Podle nich hraje roli v tomto kontextu rostoucí závislost Ruska na Číně v oblasti vojenské, průmyslové a hospodářské pomoci. Někteří odborníci také zdůrazňují potřebu omezení rozšiřování Severoatlantické aliance (NATO).

Emma Ashford ze Stimson Centre varuje, že výměna území za příměří by mohla Ukrajinu postavit do horší pozice bez záruk, že Rusko neporuší dohodu a nepodnikne další nepřátelské akce, jak se stalo v minulosti.

Mluvčí Trumpova volebního štábu odmítl článek WP označit za spekulace, tvrdí ale, že informace pocházejí z nejmenovaných nebo neinformovaných zdrojů, které nemají přesný přehled o situaci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítá jakékoli ústupky v otázce území a představil vlastní desetibodový mírový plán, který zahrnuje zastavení bojů, úplné stažení Ruska z okupovaných území a obnovení územní celistvosti Ukrajiny.

Jeho plán také zahrnuje zajištění bezpečnosti okolí Záporožské jaderné elektrárny a výměnu všech vězňů a deportovaných osob, včetně válečných zajatců a unesených dětí.

Témata:  Donald Trump válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy