reklama

"Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad," uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. "Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů, a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize, a my na tento závazek dohlédneme," dodal americký prezident.

Cílem ofenzivy nazvané Pramen míru je podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vymýcení "hrozby teroru", která podle něj vychází z kurdských "teroristických organizací" na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu. Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které jako spojenci USA pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Operace si už podle arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) vyžádala první dva mrtvé.

V neděli prezident Trump ohlásil stažení amerických vojáků z míst, jichž se měla očekávaná turecká ofenzíva týkat. Vysloužil si za to kritiku, že opouští americké spojence. V dnešním prohlášení Bílý dům uvedl, že v oblasti, kam pronikly turecké síly, žádný americký voják není.

Před dnešním začátkem ofenzivy Trump na twitteru napsal, že vyslat vojska na Blízký východ bylo tím nejhorším rozhodnutím v dějinách Spojených států. "Tisíce našich skvělých vojáků zahynuly nebo byly zraněny," uvedl prezident. V prohlášení, které zveřejnil později v reakci na ofenzivu na sever Sýrie znovu zdůraznil, že nechce vést "tyto nekonečné, nesmyslné války".

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama