Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko pokračuje s rozvolněním. Španělsko řeší, co dál s rouškami

Španělsko, Madrid
Španělsko, Madrid
Foto: Pixabay

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil další postupné uvolňování pandemických opatření. V zemi se zkrátí zákaz nočního vycházení a otevřou se bary a restaurace, uvedla agentura Reuters. Španělské regiony, včetně hlavního města Madridu, zvažují, že zruší povinnost nosit roušky venku.

Přísná uzávěra, během které turecké úřady nařídily výrazné omezení pohybu a ekonomických aktivit, začala na konci dubna kvůli vysokému počtu nakažených. V některých dubnových dnech v Turecku přibývalo až 60.000 případů infekce denně, v poslední době se přírůstky pohybují kolem 6000 až 7000 nových nakažených za den.

Od úterý se zkrátí trvání zákazu nočního vycházení, který ale bude platit po celý červen. Restaurace a bary budou smět obsluhovat u stolu zákazníky, kapacita podniků ale bude omezená. Přísnější pravidla budou i nadále platit o nedělích.

Na konci dubna turecká vláda opatření přijala i vzhledem k tomu, že chtěla stabilizovat epidemickou situaci v zemi ještě před začátkem letní sezony. Cestovní ruch je především po regiony na pobřeží velmi významným zdrojem příjmů. Turecký tisk například bedlivě sleduje zákaz letů do země, který vyhlásilo Rusko, odkud v minulosti přijížděly miliony turistů. Ruský velvyslanec v Ankaře dnes uvedl, že ruské úřady ještě nerozhodly, kdy zákaz zruší.

O uvolňování se hovoří kromě Turecka také ve Španělsku. Madridská autonomní oblast a region Kastilie - La Mancha vyzvaly ústřední vládu k jednání o povinnosti nosit roušky. Obě oblasti chtějí, aby zakrytí úst a nosu ve venkovních prostorech přestalo platit do konce června. To dnes nevyloučil ani hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón. Pokud se bude situace vyvíjet příznivě, Španělé by pod širým nebem mohli podle něj roušky odložit v druhé polovině června. Podle něj by bylo lepším řešením, aby regiony postupovaly koordinovaně a na celém území Španělska platila stejná pravidla.

Vloni povinné zakrytí nosu a úst venku a ve vnitřních prostorech platilo ve většině Španělska i v létě. Letos je však situace příznivější kvůli očkování. V zemi bylo podáno bezmála 27 milionů dávek vakcín, úplné očkování má 9,2 milionu lidí, což je zhruba pětina populace. Šíření koronaviru klesá pomalu ale stabilně, uvedl dnes Simón. Kumulovaný počet nakažených za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel dnes v zemi klesl na 122.

Od začátku pandemie se ve Španělsku nákaza koronavirem potvrdila u 3,7 milionu lidí a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo bezmála 80.000 lidí, což patří k nejvyšším počtům v Evropě.

Témata:  Španělsko Turecko koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:07

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy