Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Istanbul
Istanbul
Foto: Pixabay

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V dubnu turecké úřady již částečně omezily export do Izraele z podobných důvodů. Nová opatření se podle agentury Bloomberg týkají i dovozu.

Roční objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem činil podle tureckého statistického úřadu 6,8 miliardy dolarů (cca 159 miliard korun), přičemž turecký vývoz do Izraele tvořil zhruba tři čtvrtiny celkového objemu.

Na začátku dubna turecké úřady oznámily omezení exportu do Izraele pro zboží z 54 různých kategorií, jako je ocel, letecké palivo nebo železo. Ankara tento krok zdůvodnila tím, že Izrael neumožnil Turecku zapojit se do leteckého shazování humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy.

I když turecká vláda oficiálně neoznámila nová opatření, která podle agentury Bloomberg zasáhla vývoz i dovoz, prezident Erdogan se ostře postavil proti izraelské ofenzívě v Pásmu Gazy a v minulých měsících označil Izrael za teroristický stát.

Naopak Palestinské hnutí Hamás, které loni provedlo teroristický útok na jihu Izraele, Erdogan označil za osvobozeneckou organizaci.
  

Témata:  Turecko Izrael

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.