Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Istanbul
Istanbul
Foto: Pixabay

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V dubnu turecké úřady již částečně omezily export do Izraele z podobných důvodů. Nová opatření se podle agentury Bloomberg týkají i dovozu.

Roční objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem činil podle tureckého statistického úřadu 6,8 miliardy dolarů (cca 159 miliard korun), přičemž turecký vývoz do Izraele tvořil zhruba tři čtvrtiny celkového objemu.

Na začátku dubna turecké úřady oznámily omezení exportu do Izraele pro zboží z 54 různých kategorií, jako je ocel, letecké palivo nebo železo. Ankara tento krok zdůvodnila tím, že Izrael neumožnil Turecku zapojit se do leteckého shazování humanitární pomoci pro obyvatele Pásma Gazy.

I když turecká vláda oficiálně neoznámila nová opatření, která podle agentury Bloomberg zasáhla vývoz i dovoz, prezident Erdogan se ostře postavil proti izraelské ofenzívě v Pásmu Gazy a v minulých měsících označil Izrael za teroristický stát.

Naopak Palestinské hnutí Hamás, které loni provedlo teroristický útok na jihu Izraele, Erdogan označil za osvobozeneckou organizaci.
  

Témata:  Turecko Izrael

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy