Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Twitter čelí nařčení z cenzury. Zablokoval účty Castrovi, jeho dceři a státním médiím

Twitter
Twitter
Foto: Pixabay

Americká společnost Twitter provozující stejnojmennou sociální síť zablokovala účty vůdci kubánských komunistů Raúlovi Castrovi, jeho dceři Mariele a také desítkám novinářům ze státních médií. Svaz kubánských žurnalistů tento krok kritizoval jako "masivní cenzuru".

Mluvčí firmy Twitter postup společnosti vysvětlil tím, že pravidla společnosti zakazují uživatelům uměle zesilovat či narušovat debatu na síti zmnohonásobováním svých účtů.

Zablokování účtů následovalo poté, co Castrův nástupce v čele státu, prezident Miguel Díaz-Canel z televizních obrazovek varoval národ před energetickou krizí způsobenou sankcemi Spojených států.

Reuters podotkl, že sociální média ve světě jsou pod tlakem, aby čelila pokoutným politickým kampaním. Kuba je státem jedné vládnoucí strany, která má monopol na vyjadřování ve veřejném prostoru a v tradičních médiích. Státní média sice oficiálně mívají různé zaměření, ale často publikují podobné či dokonce stejné články.

Hodně státních médií, novinářů a hodnostářů na Kubě se na twitteru projevuje jen tím, že posílají dál oficiální prohlášení úřadů. Kritici režimu si také stěžují na falešné účty údajných stoupenců vlády, útočící na všechny jinak smýšlející.

Svaz kubánských žurnalistů označil zablokování účtů za "zjevně předem připravený akt kybernetické války, jehož cílem je omezit svobodu vyjadřování kubánských institucí a občanů a umlčet vůdce revoluce".

Někteří nezávislí kubánští novináři si dělali posměšky z toho, že úřady si stěžují na cenzuru, které se jindy samy oddávají.

"Oficiální kubánský tisk díky Twitteru objevil 'svobodu vyjadřování'," napsal nezávislý server 14ymedio, provozovaný disidentkou Yoani Sánchezovou. "Cenzoři jsou cenzurováni!" usoudila americko-kubánská umělkyně Coco Fuscoová.

Kuba figuruje v desítce zemí s nejtužší cenzurou na světě, alespoň podle newyorského Výboru na ochranu novinářů. Nezávislá žurnalistika je na ostrově sice tolerována, ale není legální a servery kritické k režimu bývají blokovány. Uživatelé musejí k využívat virtuální privátní sítě, aby měly přístup na "zakázané stránky".

"To, že jde o cenzory kubánské vlády, neomlouvá cenzuru (proti nim)," uvedla zakladatelka nezávislého portálu Periodismo de Barrio Elaine Díazová Rodriguezová, která krok Twitteru odsoudila. "To, že kubánská vláda vytváří falešné účty, neznamená, že všechny účty jsou falešné," dodala.

Kuba sice po dlouhou dobu vypadala odříznutá od virtuálního světa, ale kubánští hodnostáři si loni otevřeli účty na twitteru poté, co je k tomu vyzval prezident Díaz-Canel, aby byli více v kontaktu s lidmi.

Témata:  X (dříve Twitter) Kuba sociální sítě Raúl Castro novináři

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.