reklama

Podle starosty New Yorku Billa de Blasia je hlavním cílem opatření vzbudit důvěru, že školy jsou bezpečné. Postup newyorské radnice podpořil také americký ministr školství Miguel Cardona. "Studenti potřebují se vrátit do tříd a musí se tam cítit bezpečně," uvedl Cardona.

Podle vedení města zhruba 95 procent zaměstnanců ve veřejných školách má alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Zaměstnance, kteří se odmítli nechat naočkovat, pošle vedení škol na neplacenou dovolenou. Očkování mohou zaměstnanci nahradit pravidelným testováním jen v případě, že prokáží, že k tomu mají zdravotní či náboženské důvody.

Nová povinnost měla vstoupit v platnost již na konci září. Jen pár dní před tím však federální soud pozastavil platnost nařízení. Odvolací soud ale toto rozhodnutí zvrátil.

Systém veřejných škol v New Yorku, kam chodí přes milion žáků a studentů, je jedním z prvních v USA, jež zavedl povinné očkování. K podobnému opatření se ale chystají přistoupit i školy v dalších amerických městech, například v Los Angeles.

reklama