Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina dostala od spojenců bitevní letouny Su-25, tvrdí ukrajinský list

Su-25
Su-25
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ukrajina obdržela od západních spojenců bitevní letouny Su-25 sovětské konstrukce, oznámil dnes na svém webu list RBK-Ukrajina. Stroje jsou podle deníku rozebrané, jejich počet a konkrétní zemi původu list neupřesnil.

"Bitevníky rozebrali kvůli snazší dopravě," napsal deník. Stalo se tak v logistickém centru kdesi v Evropě, vytvořeném kvůli snazším dodávkách vojenské pomoci Ukrajině. V středisku působí 110 vojáků ze 30 zemí, dodal list s odvoláním na americký tisk. V centru prý pomohli demontovat bitevníky Su-25 a také vojenské transportní vrtulníky Mi-17 a tuto techniku už odeslali na Ukrajinu.

RBK-Ukrajina neupřesnil, ze kterého spojeneckého státu pocházely letouny Su-25, které během nynější války používají obě bojující strany. Připomněl starší informovace médií, že Polsko již poslalo na Ukrajinu skoro všechny náhradní díly ke stíhačkám MiG-29, ale oficiálně tato informace potvrzena nebyla.

Bitevní letouny Su-25 a vrtulníky Mi-8/Mi-17 byly ve výzbroji prakticky všech států někdejšího sovětského bloku a jeho spojenců, podědily je i letectva Česka a Slovenska, které je mezitím vyřadily. Podle veřejně dostupných informací má tyto letouny z členských zemí NATO ve své výzbroji stále Bulharsko.

Témata:  jednomístný proudový letoun Su-25 Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12. června 2026 21:37

Charlotte Gottová nečekaně vydala další píseň

První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy