"Prvního března 2023 Putin utrpěl pátou velkou porážku ode dne plnohodnotné invaze - Ukrajina překonala jeho zimní teror," napsal na facebooku Kuleba.

"Přestáli jsme nejtěžší zimu ve své historii. Byla nám zima a chybělo nám světlo, ale byli jsme nezlomní," zdůraznil také šéf ukrajinské diplomacie.

První Putinovou porážkou podle něj bylo, když se Rusku v prvních dnech invaze nepodařilo Ukrajince paralyzovat strachem. Druhou, když mu nevyšel jeho plán ovládnout Ukrajinu během bleskové války. "Ukrajina nepadla ani za tři dny ani za sedm. Nepadla ani za měsíc a ani za rok. A nepadne nikdy," zdůraznil Kuleba.

Třetí porážka podle něj tkví v tom, že světové společenství se postavilo za Ukrajinu, nikoli za Rusko. Agresorská země se tak potýká s izolací a sankcemi, zatímco na Ukrajinou plynou zbraně ze zahraničí a finanční a humanitární pomoc, podotkl Kuleba. Jako čtvrtou Putinovu porážku ukrajinský ministr zahraničí vnímá to, že Rusko přišlo během ukrajinské protiofenzivy o značnou část území, které na Ukrajině po svém vpádu před více než rokem okupovalo.

reklama