reklama

Obě země znepřátelila ruská anexe ukrajinského poloostrova Krymu na jaře 2014 a ruská podpora separatistů v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny. Moskva oficiálně popírá zapojení do tohoto konfliktu, který si podle Kyjeva vyžádal na 14.000 mrtvých.

Ukrajinská vláda dala najevo, že nelze počítat s rychlým schválením vakcíny Sputnik V, pokud se tak vůbec stane. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba v novinovém interview označil ruskou vakcínu za "hybridní zbraň Ruska proti Ukrajině".

Charkovská farmaceutická firma Biolik v prohlášení na svém webu uvedla, že požádala o registraci vakcíny známé také jako Sputnik V na Ukrajině. Rusko v sobotu zmínilo možnost klinických testů své vakcíny v sousední zemi. Žádost Bioliku podporuje ukrajinský opoziční poliik Viktor Medvedčuk, pokládaný za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina.

Medvedčuk podle portálu Strana.ua tvrdí, že Biolik požádal ministerstvo zdravotnictví o schválení vakcíny Sputnik V pro očkování ukrajinských občanů ještě koncem loňského roku. Dodal, že výrobní linka může být v Charkově za dva týdny a spuštění produkce zabere tři až šest měsíců.

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví neodpovědělo Reuters okamžitě na žádost o vyjádření, ale náměstek ministra zdravotnictví Viktor Ljaško podle agentury Interfax prohlásil, že Ukrajina budou používat pouze vakcíny s dokončenými klinickými testy. Jejich třetí fázi Sputnik V ještě podstupuje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc řekl listu The New York Times, že vakcína bude využita v "informační válce", kterou Rusko vede proti Ukrajině. Připustil však, že "nelze vysvětlit ukrajinské společnosti, proč nepoužít vakcínu z Ruska, když nám vakcínu nedají Amerika a Evropa. To nelze vysvětlit nikomu, kdo umírá", připomněl Reuters.

Ukrajinská vláda si zamluvila dodávky 1,9 milionu dávek vakcíny Sinovac z Číny jako doplněk k osmi milionům dávek očkovacích látek, které má získat skrze alianci COVAX vedenou Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Zelenskyj na konci roku vysvětloval obtížné získávání vakcín proti koronaviru "národním sobectvím", kdy do čela globální fronty na očkovací látky se prosadily nejbohatší státy.

V zemi se 42 miliony obyvatel a chatrným zdravotnictvím se od začátku pandemie nakazilo téměř 1,1 milionu lidí, z nichž skoro 20.000 zemřelo.

Server Strana.ua označil za skandální jak selhání státu při obstarání dostatečného počtu vakcín proti koronaviru, tak přešlapování a průtahy okolo ruské vakcíny, která je fakticky ve stejné situaci jako vakcína čínská - ani tu totiž nelze považovat za schválenou.