Na Ukrajině dnes bude pokračovat snaha evakuovat civilisty skrze devět humanitárních koridorů, na kterých se dohodly ukrajinské úřady a ruská armáda. Podle serveru Ukrajinska pravda to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Podle agentury Reuters vicepremiérka však naznačila, že se nepodařilo dosáhnout dohody na vytvoření bezpečného koridoru přímo z centra Mariupolu.
Podle Vereščukové lidé, kteří chtějí obléhané přístavní město na jihovýchodě země opustit, najdou dopravu v nedalekém Berďansku. Pro evakuaci lidí z Mariupolu do Záporoží budou fungovat trasy z Berďansku a dalších dvou obcí v regionu, píše Ukrajinska pravda.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu uvedl, že v Mariupolu obleženém ruskými jednotkami zůstává v nelidských podmínkách 100.000 lidí. Snahy civilisty zachránit prostřednictvím humanitárních koridorů podle něho maří ruské "ostřelování nebo záměrný teror".
Přesto se podle něj v úterý povedlo asi 7000 lidem z města uprchnout. Prezident zároveň obvinil ruské vojáky, že zajali humanitární konvoj nedaleko Mariupolu, konkrétně prý zadrželi ukrajinské záchranáře a řidiče autobusů.
Americká soukromá společnost Maxar Technologies mezitím zveřejnila nové satelitní snímky, které zachycují rozsah škod ve městě.
Ukrajinské úřady ráno oznámily, že ruské síly bombardovaly a zničily most u obklíčeného města Černihiv, který se používal k evakuaci civilistů a pro dodávky humanitární pomoci. Most vedl přes řeku Desnu a spojoval město s Kyjevem. Místní úřady už v úterý uvedly, že v Černihivu chybí voda, elektřina a situaci ve městě označily za humanitární katastrofu, podotkla agentura AP.
Oblastní gubernátor Vjačeslav Čaus později podle agentury Interfax-Ukrajina prohlásil, že zničení mostu dodávky humanitární pomoci do města nezhatí.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes tři a půl milionu lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Témata: Ukrajina
Související
23. listopadu 2024 9:50
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 12:39
10. listopadu 2024 15:19
10. listopadu 2024 10:02
3. listopadu 2024 19:29