"Ukrajina už není suverénním státem," řekl Orbán v rozhovoru pro vydavatelství Axel Springer. "Nemá peníze. Nemá zbraně. Bojuje jen díky naší podpoře - myslím Západ," prohlásil podle serveru Politico. Budapešť přitom odmítá zemi napadené na konci loňského února poskytovat vojenskou pomoc.

Web připomněl, že maďarský premiér už mnoho měsíců říká, že Kyjev by měl přestat s pokusy o opětovné dobytí okupovaných území a sednout si s Moskvou k jednacímu stolu. Svým postojem se liší od naprosté většiny zástupců členských zemí NATO či Evropské unie.

Maďarský premiér v interview komentoval také sobotní ozbrojenou vzpouru v Rusku. "Pokud je potlačena během 24 hodin, je to demonstrace síly," podotkl. O silovém potlačení rebelie přitom nemůže být řeč. Wagnerovci bez potíží obsadili Rostov na Donu a postupovali na Moskvu, kam nedojeli jen kvůli domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, po které Jevgenij Prigožin nařídil svým jednotkám, aby zastavily postup a vrátily se na základny.

"Putin je ruským prezidentem. Pokud někdo spekuluje o tom, že může být nahrazen, nerozumí ruskému lidu a ruským strukturám moci," konstatoval Orbán, který udržuje s Putinem blízký vztah.

Zástupce Budapešti je přesvědčen, že Rusko funguje jinak než ostatní země. "Tamní struktury jsou velice stabilní. Souvisí to s armádou, tajnými službami, policií. Je to vojensky orientovaná země," dodal maďarský premiér.