Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci chtěli udeřit uvnitř Ruska, Američané jim útoky rozmluvili

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ukrajinci údajně plánovali útoky uvnitř Ruska. Dojít k nim podle zjištění amerického deníku Washington Post mělo před dvěma měsíci, kdy se připomínalo první výročí začátku války na Ukrajině. Američanům se však podařilo přesvědčit ukrajinskou rozvědku, aby od záměru upustila.

Podle deníku plánoval šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se svými podřízenými masivní útoky, k nimž mělo dojít 24. února 2023, tedy v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Cílem úderů mělo být například černomořské město Novorossijsk. List uvádí, že by šlo o symbolickou operaci, která by však demonstrovala schopnost Ukrajinců udeřit hluboko v týlu nepřítele.

Washington ovšem ukrajinské plány tajně monitoroval, přičemž Bílý dům se obával, že podobné útoky uvnitř Ruska by mohly vyvolat agresivní reakci Kremlu. Dva dny před výročím uvedla CIA v utajované zprávě, že ukrajinská strana na žádost Američanů souhlasila s odložením útoků.

Zjištění Washnigton Post pochází z uniklých utajovaných dokumentů, které se objevily na sociální síti Discord. Není přitom jasné, kdo se ve věci odložení úderů ze strany USA angažoval a jak získal souhlas Ukrajinců.

Ruskem napadené zemi se každopádně daří útočit i na místa poměrně vzdálená od území, která kontroluje. Dnes v brzkých ranních hodinách mělo dojít k útoku na ruskou černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol na Krymu.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko USA

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy