Podle deníku plánoval šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se svými podřízenými masivní útoky, k nimž mělo dojít 24. února 2023, tedy v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Cílem úderů mělo být například černomořské město Novorossijsk. List uvádí, že by šlo o symbolickou operaci, která by však demonstrovala schopnost Ukrajinců udeřit hluboko v týlu nepřítele.

Washington ovšem ukrajinské plány tajně monitoroval, přičemž Bílý dům se obával, že podobné útoky uvnitř Ruska by mohly vyvolat agresivní reakci Kremlu. Dva dny před výročím uvedla CIA v utajované zprávě, že ukrajinská strana na žádost Američanů souhlasila s odložením útoků.

Zjištění Washnigton Post pochází z uniklých utajovaných dokumentů, které se objevily na sociální síti Discord. Není přitom jasné, kdo se ve věci odložení úderů ze strany USA angažoval a jak získal souhlas Ukrajinců.

Ruskem napadené zemi se každopádně daří útočit i na místa poměrně vzdálená od území, která kontroluje. Dnes v brzkých ranních hodinách mělo dojít k útoku na ruskou černomořskou flotilu v přístavu Sevastopol na Krymu.

reklama