reklama

"Opakuji vždy, když jsem dotázán, že jakýkoliv mír musí být schválen Ukrajinci. Nemůže jim být nařízen či nadiktován. Musí respektovat teritoriální integritu a suverenitu Ukrajinu," řekl Lipavský podle agentury Ukrinform v rozhovoru pro RBC-Ukraine.

Šéf české diplomacie se staví proti čemukoliv, co by připomínalo Minské dohody či variantu příměří, které by pouze vydláždilo cesto pro Rusko, aby mohlo přezbrojit a připravit svou armádu na pokračování války v následujících letech.

Lipavský poznamenal, že si není vědom jakékoliv aktivity ve věci případných mírových jednání v současnosti či blízké budoucnosti. Zdůraznil, že Česko podporuje mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zelenskyj v nedávném rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Razantně zároveň odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v neděli řekl, že zahájení případných mírových rozhovorů závisí na Ukrajině a jejím prezidentovi. Konkrétně byl dotázán na možnost příměří či trvalého míru na Ukrajině. "Musíte zavolat panu Zelenskému, protože před rokem a půl podepsal dekret zakazující jakákoliv jednání s Putinem," řekl novinářům podle agentury Reuters.