Úřady se podle gubernátora Chersonské oblasti Jaroslava Januševyče rozhodly z bezpečnostních důvodů ponechat v platnosti zákaz vycházení od 17. hodiny do osmi rána a také zákaz odjíždět a vstupovat do města. "Nepřítel zaminoval všechny objekty kritické infrastruktury," řekl Januševyč. "Snažíme se, abychom se s tím vypořádali během pár dnů, a pak otevřeme město," přislíbil.

V nejbližší době mají v Chersonu podle gubernátora začít fungovat místa, odkud bude možné si bezplatně zavolat nejbližším; Januševyč podle agentury Reuters zmiňoval ještě dnešek, podle agentury Unian hovořil o 48 hodinách. Očekává také, že začnou fungovat mobilní sítě.

"Doufám, že v nejbližší době začne fungovat mobilní spojení a že budu mít dobrou zprávu pro všechny: lidé si budou moci bezplatně zavolat svým blízkým," řekl šéf oblastní správy. "Doufáme, že během dvou dnů rozmístíme po celém městě centra, kde se lidé budou moci bezplatně připojit ke spojení," řekl.

Hlavním úkolem se ale jeví očištění kritické infrastruktury od min. Prioritu má obnova dodávek elektřiny. Dodávky plynu už fungují, poznamenal gubernátor.

Ukrajinští vojáci vstoupili do centra Chersonu v pátek poté, co se Rusové stáhli za Dněpr z jediného oblastního centra, které dokázali dobýt od začátku invaze z 24. února. Toto stažení představovalo třetí velký ústup ruských sil od vypuknutí války. Rusové se poprvé vzdali velkého města pod tlakem ukrajinské protiofenzívy, která vedla k osvobození mnoha obcí na východě a jihu země, připomněl Reuters.

Šéf ukrajinských železnic očekává, že se vlakové spojení podaří obnovit během týdne. Jiný místní představitel ale upozornil, že humanitární situace ve městě zůstává velmi svízelná. "Většina domů je bez elektřiny, bez vody a s dodávkami plynu jsou potíže," řekl v televizi místopředseda oblastního sněmu Jurij Sobolevskyj.

"Do Chersonu se vrátilo jaro," zpívá ukrajinská rocková skupina Kozak System ve stejnojmenné skladbě, kterou nahrála cestou ze Lvova a poprvé zazpívala na benzince v osvobozeném městě. "První posluchači zareagovali slzami, potleskem i pokřikem Sláva Ukrajině," napsala ruská redakce BBC na svém webu.

Zatímco obyvatelé vítali osvoboditele v ukrajinských uniformách, generální štáb hlásil pokračování tvrdých bojů v Donbasu na východě země, kde ukrajinští obránci během 24 hodin odrazili ruské útoky na tucet obcí. Krutost tamních bojů přirovnal prezident Zelenskyj k peklu, bitva přitom pokračuje každý den.