Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinští pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé munice. Novináře o tom informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS), která zároveň na místě ukázala, jak vodní plochu prohledává a nalezenou munici likviduje. "Používá k tomu sonar a podvodní drony," popsal v rozhovoru s ČTK Mykola Didyk z DSNS.

Ves Horenka leží nedaleko ukrajinské metropole a během ruského útoku na Kyjev v počátečních fázích invaze se i ona stala dějištěm bojů a ostřelování. Ty se podle ukrajinských úřadů nevyhnuly ani tamnímu jezeru, kam rádi jezdí odpočívat místní obyvatelé. Zůstala v něm nevybuchlá munice, kterou je nyní třeba odstranit, než přijde léto a lidé se budou chtít ve vodě koupat.

V pátek proto bylo na místě rušno - vodní plochu křižovaly dva čluny, břeh prohledávali pyrotechnici s detektory a na místě stál mimo jiné speciální nákladní vůz určený pro odvoz nálezů. Na zemi před ním leželo několik kusů munice.

"Nejprve používáme sonar, který odhalí změny na dně jezera. Poté tam vyšleme (podvodní) drony, které místo natočí na kameru. Následně se tam vydá potápěč, a pokud skutečně najde munici, vytáhne ji. Nalezené věci pak odvážíme na střelnici, kde je likvidujeme odpálením," popsal Didyk.

Ukrajinské úřady přitom hlásí, že za dva dny práce vylovily z jezera deset kusů nevybuchlé munice. "Byly mezi nimi dělostřelecké granáty a raketa," přibližuje Didyk. "Prozkoumali jsme asi 40 procent celkové plochy nádrže, práce pokračují," řekl ČTK Roman Henadijovyč, vedoucí skupiny, která se věnuje odminovávání pod vodou a zvláštním potápěčským pracím.

Pyrotechnici zároveň podle něj hledají nevybuchlou munici i v dalších vodních plochách Kyjevské oblasti. Snaha zlikvidovat nebezpečné pozůstatky bojů si podle Henadijovyče vyžádala také lidské životy. "V naší jednotce naštěstí k žádné nehodě nedošlo. Bohužel naši kolegové z DSNS zaznamenali za poslední tři měsíce zranění i úmrtí pracovníků," řekl Henadijovyč. Počet obětí ale neupřesnil.

Problém s nevybuchlou municí, která zamořuje po bojích ukrajinské území, může podle odborníků trvat léta. Nevládní organizace Halo Trust, která se zabývá likvidací nevybuchlé munice, nedávno podle listu The Times varovala, že Ukrajina se bude muset zbavovat těchto nebezpečných pohrobků válek možná až desítky let.

"Ukrajinci odhadují, že nevybuchlou municí je zasaženo 300.000 kilometrů čtverečních - například minami, raketami, dělostřelectvem," prohlásil šéf organizace James Cowan. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události mezitím v pátek oznámila, že od začátku ruské invaze se podařilo zneškodnit přes 122.500 kusů výbušných zařízení včetně 1979 leteckých bomb.

Témata:  Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).