reklama

"Dorazili jsme do Messiny. Úřady vstoupily na palubu, aby zkontrolovaly zdravotní stav (uprchlíků) a až s tím budou hotovy, všichni lidé na palubě dostanou povolení vystoupit," sdělila organizace Maydayterraneo na twitteru.

Loď Aita Mari minulou neděli zachránila okolo 90 migrantů, včetně 24 nezletilých a 16 žen, z čehož tři jsou těhotné. O několik hodin později pak na palubu přijala dalších zhruba 60 uprchlíků v nouzi, kteří se momentálně ve městě v Messinské úžině chystají na vylodění.

Maltské námořnictvo dnes ráno podniklo záchrannou operaci zhruba 63 kilometrů od pobřeží italského ostrova Lampedusa, kde zachránilo 60 migrantů. Informovala o tom nezisková organizace Alarm Phone, která provozuje tísňovou linku pro migranty v nesnázích. Organizace však zároveň uvedla, že maltské úřady zasáhly až po 18 hodinách od chvíle, kdy je na plavidlo v nesnázích upozornila.

"Proč maltské koordinační středisko záchranných operací záchranu o tolik hodin zpozdilo, ačkoliv vědělo, že loď v nouzi se nachází v maltských vodách? Proč nezakročila Itálie? Čekala snad znovu na to, až zasáhne libyjská pobřežní stráž a vrátí ty lidi zpět do válečné zóny?" vyčetla úřadům organizace.

Od léta roku 2018 je libyjská pobřežní stráž ve Středomoří zodpovědná za koordinaci záchranářů. Takovou misi ale nemůže země, která je v občanské válce, naplnit, domnívá se Alarm Phone. Neziskové organizace zapojení severoafrické země do pomoci migrantů kritizují dlouhodobě.