"Zajistíme, aby všichni přítomní v neděli mohli uplatňovat svá práva chráněná ústavou, včetně svobody projevu," řekl mluvčí stockholmské policie Ola Osterling podle serveru The Local.

Demonstrace přichází jen pár dní poté, co švédský ministr zahraničí Tobias Billström řekl, že jeho země splnila všechny podmínky pro vstup do NATO a vyzval Turecko a Maďarsko, aby zemi umožnily připojit se k alianci.

"Je načase, aby Turecko a Maďarsko začaly ratifikovat členství Švédska v NATO. Nikdy to nebyl sprint, je to maraton a teď vidíme cíl," řekl Billstrom na setkání ministrů zahraničí NATO v norském Oslu podle AFP.

Dodal, že ve Švédsku vstoupí dnes v platnost nový protiteroristický zákon, což je poslední krok v rámci dohody podepsané s Tureckem. Je proto přesvědčen, že na setkání s tureckými představiteli v nadcházejících dnech dosáhne Švédsko významného pokroku v otázce členství v NATO. 

Otázku vstupu země do aliance řešil s Tureckem i americký prezident Joe Biden, který v úterý uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden podle Reuters naopak chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v loňském roce, čímž se zbavily dlouhodobé politické neutrality. Nabídky na členství musí být schváleny všemi členy NATO. Turecko a Maďarsko tak v případě Švédska ale ještě neučinily. 

Švédsko tak nadále, na rozdíl od Finska, čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena bude dokončen vstup severské země do organizace během následujících týdnů. 

Blinken řekl, že vstup severské země do aliance může být dokončen v následujících týdnech. "Nemám pochyb, že se to může a musí stát," prohlásil podle CNN na tiskové konferenci se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem.