Spojené státy dnes informovaly Rusko, že se neplánují vrátit k dohodě o otevřeném nebi. S odkazem na vyjádření činitelů z administrativy prezidenta Joea Bidena to píše agentura AP. USA od dohody odstoupily loni za vlády tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, což Biden nejprve kritizoval.
Mnohostranná dohoda umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Trump odstoupení loni vysvětloval tím, že Moskva ujednání nedodržovala, což však Rusko odmítalo. Následně pak začátkem letošního ledna oznámilo, že od dohody odstupuje také.
Náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová dnes podle AP Rusy informovala, že se nynější administrativa rozhodla ke smlouvě nevracet. Takové rozhodnutí se přitom zčásti očekávalo, protože USA nedávno sešrotovaly dvě letadla, která ke kontrolním přeletům používaly.
Jejich rozhodnutí tak nechává v platnosti jen jedinou formální dohodu mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi, a to odzbrojovací smlouvu nazývanou Nový START, kterou země uzavřely v roce 2010 v Praze. Její platnost měla vypršet letos v únoru a Trump za své vlády pro její prodloužení příliš mnoho nedělal, poznamenává AP. Biden pak po lednovém nástupu do funkce rychle zahájil s Rusy jednání a dohodl se na jejím prodloužení. Rusko nicméně tento týden uvedlo, že USA podle něj smlouvu nedodržují, což Washington odmítl.
Oznámení USA o definitivním opuštění dohody o otevřeném nebi přichází jen pár týdnů před prvním osobním setkáním Bidena s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jež je plánováno na 16. června v Ženevě. Vztahy obou velmocí jsou přitom v poslední době již tak značně pošramocené.
Washington uvalil nedávno na Moskvu sankce kvůli tomu, že Rusko podle něj například stálo za masivním kybernetickým útokem na americké instituce nebo se snažilo ovlivnit dvoje poslední americké prezidentské volby, což Moskva popírá. Obě země si rovněž navzájem vyloučily část svých diplomatů.
Na formálním odstoupení od dohody o otevřeném nebi pracuje i Rusko, minulý týden příslušný návrh zákona schválila dolní komora ruského parlamentu a média nepochybují, že hladce projde i zbytkem legislativního procesu.
Smlouva o otevřeném nebi vstoupila v platnost v roce 2002 a má přes tři desítky signatářů. Jejím cílem bylo posílit mezinárodní důvěru umožněním možnosti monitorovat například dodržování odzbrojovacích smluv a dalších vojenských aktivit. Za její trvání smluvní strany uskutečnily přes 1500 kontrolních přeletů.
Témata: Joe Biden, USA, Rusko, letectví a letadla
Související
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 11:36
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 22:34
13. listopadu 2024 20:24