Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA oznámí dlouhodobou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů

HIMARS
HIMARS
Foto: Wikimedia Commons

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Tato pomoc bude financována prostřednictvím Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI), sdělili představitelé, kteří si přáli zůstat anonymní. Program USAI umožňuje Pentagonu nakupovat vybavení od obranného průmyslu či jiných partnerů, aniž by musel čerpat ze svých vlastních zásob. To znamená, že může trvat několik měsíců nebo dokonce let, než ukrajinská armáda obdrží tuto podporu.

Nový balíček pomoci bude zahrnovat širokou škálu munice pro protivzdušnou obranu, včetně munice pro systémy NASAMS a Patriot, ale také pro salvový raketový systém HIMARS. Kromě toho bude obsahovat bezpilotní letouny Switchblade a Puma.

Bílý dům tento týden oznámil vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě jedné miliardy dolarů. Tato podpora se však dostane na Ukrajinu rychleji, protože je odesílána přímo ze skladů Pentagonu v USA i v Evropě, vysvětluje AP.

Tyto oznámené vojenské balíčky jsou důsledkem schválení zákona o pomoci pro Ukrajinu v hodnotě téměř 61 miliard eur, který schválil Kongres USA a který v průběhu středy podepsal americký prezident Joe Biden.

Tato podpora je klíčová v době, kdy ukrajinská armáda čelí nedostatku munice a současně ruské síly intenzivně provádějí raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu a na východní frontě dosahují územních zisků.

Pro schválení balíku pomoci bylo 310 kongresmanů. Proti bylo 112 členů sněmovny, šlo výhradně o členy republikánské strany. Poměrem 360 ku 58 hlasům byla schválena také možnost využít zmražená ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny. Sněmovna také stvrdila přísnější sankce vůči Rusku, Číně a Íránu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval oběma stranám zastoupeným ve Sněmovně reprezentantů a jejímu předsedovi Miku Johnsonovi za schválení balíku. 

"Demokracie a svoboda budou vždy mít globální důležitost a nikdy neselžou, pokud je Amerika bude chránit. Klíčový americký balík zabrání rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům být ještě silnější. Spravedlivého míru a bezpečí dosáhneme pouze prostřednictvím síly," napsal Zelenskyj na síti X s tím, že věří ve stvrzení balíku Senátem a americkým protějškem Joem Bidenem. 

Biden již vyzval Senát k tomu, aby co nejrychleji přijal soubor zákonů, který spojuje pomoc Ukrajině také s podporou Izraele a Tchaj-wanu. Po schválení druhou komoru je připraven balík podepsat. 

Spojené státy americké jsou od února 2022 největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Podle údajů uváděných Pentagonem poskytly Kyjevu vybavení v hodnotě přes 44 miliard dolarů. 

Témata:  válka na Ukrajině USA M 142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systém)

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy