Spojené státy ruší cestovní restrikce uvalené na konci listopadu na jih Afriky kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron. Zákaz cest do USA z osmi vybraných zemí přestane platit v noci na pátek, oznámil dnes americký prezident Joe Biden.
Opatření nezabránilo rozšíření omikronu na americkém území; podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zde už v posledních dnech převládal, byť zřejmě nevytlačuje deltu tak rychle, jak naznačovalo dřívější hlášení agentury.
Právě CDC podle Bidenova prohlášení nyní doporučilo zrušit omezení cestování z jihu Afriky. Zákaz se vztahoval na cesty cizinců z Botswany, Svazijska, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namibie, Zimbabwe a z Jihoafrické republiky, která jako první zaregistrovala významný výskyt varianty později nazvané omikron.
JAR před novou podobou koronaviru SARS-CoV-2 varovala 25. listopadu a USA reagovaly hned další den podobně jako řada jiných zemí. Zaznívaly přitom otázky, zda jsou zákazy cest na místě, i vzhledem k tomu, že výskyt omikronu se záhy potvrdil v několika evropských zemích a 1. prosince také v USA. Americká vláda omezení týkající se JAR a dalších zemí prezentovala jako krok učiněný v zájmu maximální opatrnosti, který poskytne čas na přípravu protiepidemické strategie.
Nyní podle Bidena cestovní restrikce "už nejsou nutné pro ochranu veřejného zdraví". Prezident v prohlášení poukázal i na lepšící se znalosti o povaze nové koronavirové varianty a zdůraznil, že podle expertů jsou lidé očkovaní proti covidu-19 chráněni před těžkým onemocněním i v případě infekce omikronem. Kromě toho se objevují signály, že při infekci omikronem je obecně nižší riziko hospitalizace než u dříve dominantní varianty delta.
Ta donedávna převládala i v USA, situace se ale v posledních týdnech rychle mění. CDC odhaduje, že už převládá omikron, středisko ovšem dramaticky upravilo údaj o výskytu této varianty v týdnu končícím 18. prosincem. Původně uvádělo, že nová varianta stála za přibližně 73 procenty infekcí, nyní údaj pro daný týden snížilo na 22,5 procenta. V následujícím týdnu údajně podíl nákaz omikronem narostl asi na bezmála 60 procent.
CDC k významné korekci dat uvedlo, že predikce jeho modelu původně zahrnovala široký interval a že nesrovnalost je z části daná rychlostí, jakou narůstaly počty nákaz novou variantou. Interval pro poslední týden je v modelu o něco menší, konkrétně 41,5 až 74 procent infekcí způsobených variantou omikron.
Za jejího rychlého rozmachu se celkové počty denních nákaz v USA přibližují dosavadnímu rekordu z minulé zimy a přírůstky ve vícero státech šplhají vysoko nad dřívější maxima. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce, kvůli extrémně vysokým počtům infekcí nicméně panují obavy z nových problémů ve zdravotnictví.
Témata: USA, Afrika, letectví a letadla
Související
23. listopadu 2024 17:42
22. listopadu 2024 16:03
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 14:58