Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA poskytnou balíček vojenské pomoci pro Tchaj-wan na obranu před Čínou

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Spojené státy v pátek oficiálně oznámily balíček vojenské pomoci pro Tchaj-wan v hodnotě 345 milionů dolarů, který má ostrovní zemi pomoci bránit se před Čínou. Jedná se o první velký balíček, který administrativa prezidenta Joea Bidena pošle Tchaj-wanu z vlastních, amerických zásob.

V prohlášení Bílého domu se uvádělo, že balíček bude obsahovat zbraně, vzdělávání a výcvik Tchaj-wanců. Washington pošle přenosné systémy protivzdušné obrany neboli MANPADS, špionážní a průzkumná zařízení, střelné zbraně a rakety, jak ještě před oficiálním oznámením uvedli dva nejmenovaní američtí představitelé.

Zákonodárci USA vytvářeli tlak na ministerstvo obrany (Pentagon) a na Bílý dům, aby urychlili dodávky zbraní Tchaj-wanu. Cílem je pomoci mu čelit Číně a odradit ji od úvah, že na Tchaj-wan zaútočí. Pokud bude mít totiž Tchaj-pej dostatečné množství zbraní, cena za vpád na ostrov by byla pro Čínu až příliš vysoká.

Tento balíček je doplňkem k téměř 19 miliardám dolarů, které USA schválily na výzbroj pro Tchaj-wan, ale ve formě prodeje stíhaček F-16 a dalších výkonných zbraňových systémů. Doručení této výzbroje zabrzdilo problémy v dodavatelském řetězci, které začaly během pandemie koronaviru a poté je zhoršila invaze Ruska na Ukrajinu, protože přetížila světový zbrojařský průmysl.

Nový oznámený balík je jiný – tato pomoc je možná díky prezidentské pravomoci, schválené loni Kongresem, odebrat zbraně ze současných zásob americké armády, takže Tchaj-wan nebude muset čekat na jejich výrobu či prodej. Takto budou zbraně doručeny rychleji, než kdyby se financovaly nové.

Pentagon využívá podobnou pravomoc při dodávkách munice Ukrajině za miliardy dolarů.

Témata:  USA Tchaj-Wan Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.