V prohlášení Bílého domu se uvádělo, že balíček bude obsahovat zbraně, vzdělávání a výcvik Tchaj-wanců. Washington pošle přenosné systémy protivzdušné obrany neboli MANPADS, špionážní a průzkumná zařízení, střelné zbraně a rakety, jak ještě před oficiálním oznámením uvedli dva nejmenovaní američtí představitelé.
Zákonodárci USA vytvářeli tlak na ministerstvo obrany (Pentagon) a na Bílý dům, aby urychlili dodávky zbraní Tchaj-wanu. Cílem je pomoci mu čelit Číně a odradit ji od úvah, že na Tchaj-wan zaútočí. Pokud bude mít totiž Tchaj-pej dostatečné množství zbraní, cena za vpád na ostrov by byla pro Čínu až příliš vysoká.
Tento balíček je doplňkem k téměř 19 miliardám dolarů, které USA schválily na výzbroj pro Tchaj-wan, ale ve formě prodeje stíhaček F-16 a dalších výkonných zbraňových systémů. Doručení této výzbroje zabrzdilo problémy v dodavatelském řetězci, které začaly během pandemie koronaviru a poté je zhoršila invaze Ruska na Ukrajinu, protože přetížila světový zbrojařský průmysl.
Nový oznámený balík je jiný – tato pomoc je možná díky prezidentské pravomoci, schválené loni Kongresem, odebrat zbraně ze současných zásob americké armády, takže Tchaj-wan nebude muset čekat na jejich výrobu či prodej. Takto budou zbraně doručeny rychleji, než kdyby se financovaly nové.
Pentagon využívá podobnou pravomoc při dodávkách munice Ukrajině za miliardy dolarů.