Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál, tvrdí Peking

Tchaj-Wan
Tchaj-Wan
Foto: Pixabay

Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská diplomacie po setkání mezi americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkem a jeho čínským protějškem Wang Iem.

Podle Číny jsou vztahy s Tchaj-wanem její vnitřní záležitostí, do které USA nesmí zasahovat, uvedla agentura Reuters. Podle Pekingu se USA svými aktivitami na podporu Tchaj-wanu snaží narušit čínskou suverenitu a územní celistvost.

Podle nejmenovaného představitele americké administrativy, kterého cituje agentura Reuters, byl Tchaj-wan hlavním tématem zhruba 90 minut dlouhého jednání mezi oběma ministry zahraničí v New Yorku na okraji Valného shromáždění OSN. Podle představitele Blinken šéfovi čínské diplomacie jasně řekl, že politika USA vůči Číně se nezměnila a že udržení míru a stability v Tchaj-wanském průlivu, který dělí kontinentální Čínu od ostrova, je životně důležité. Již dříve americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že setkání obou ministrů mělo přispět k udržení otevřených komunikačních kanálů mezi Washingtonem a Pekingem.

Podle Pekingu ale USA vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybné a nebezpečné signály. Čím více se zvyšují aktivity ve prospěch vyhlášení nezávislosti ostrova, tím je méně pravděpodobnější mírové řešení otázky, prohlásila čínská diplomacie. Ta uvedla, že Peking se bude i nadále snažit o sjednocení Číny bez vojenského zásahu. "Otázka Tchaj-wanu je vnitřní záležitostí Číny a Spojené státy nemají žádné právo zasahovat do toho, jakým způsobem bude vyřešena," stojí v prohlášení čínského ministra zahraničí.

Čínské prohlášení odmítl Tchaj-wan, podle kterého je to právě Peking, který se dopouští provokačních akcí v blízkosti ostrova. Čína se snaží zmást mezinárodní veřejnost a uvádí argumenty, které nejsou v souladu s realitou, dodal Tchaj-wan.

Napětí mezi USA a Čínou se zvýšilo v srpnu po návštěvě na Tchaj-wanu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Po ní na ostrov přicestovali i další američtí politikové. V reakci na to Čína uspořádala u Tchaj-wanu rozsáhlé námořní a letecké cvičení. Peking vždy ostře kritizuje zahraniční návštěvy na Tchaj-wanu, který považuje za odpadlickou provincii.

Témata:  USA Čína Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy