reklama

"Spojení království považuje za velmi vysoce pravděpodobné, že za útoky na (ropná zařízení saúdskoarabské společnosti) Aramco může Írán," prohlásil Boris Johnson v letadle, kterým se vydal na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Británie podle něj nyní bude se Spojenými státy a evropskými spojenci pracovat na "reakci", která by snížila napětí v Perském zálivu.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

K velké opatrnosti při připisování zodpovědnosti dnes nabádal francouzský prezident Emmanuel Macron. Na palubě svého letadla, jímž rovněž zamířil do New Yorku, v rozhovoru s listem Le Monde uvedl, že útoky nepomohly úsilí přivést Spojené státy a Írán k jednacímu stolu.

Macron usiluje o to, aby se americký prezident Donald Trump a íránský prezident Hasan Rúhání setkali na okraj Valného shromáždění OSN. V rozhovoru s listem Le Monde ale šéf Elysejského paláce uznal, že útoky na ropná zařízení "jistě šance na setkání nezvýšily".

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky z předminulého týdne zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

reklama